Cirk La Putyka v neděli 16. října uvede v multifunkčním prostoru Jatka 78 českou premiéru svého prvního kabaretu Roots. Letos s ním téměř půl roku úspěšně hostoval v Berlíně.

Po více než 180 reprízách v německém kabaretním divadle Chamäleon nyní principál Rostislav Novák chystá deset repríz pro domácí publikum.

"Inscenace Roots vypráví poetickou a zároveň drsnou historii cirkusového umění skrze osobní příběhy protagonistů. Každý z nich se k cirkusu dostal jiným způsobem. Nyní se setkávají na jevišti, aby s diváky své příběhy sdíleli," popsala mluvčí souboru Klára Nechanická.

“Roots jsou cestou starého cirkusu k tomu novému, divokou surrealistickou jízdou i snovým návratem do dětství," dodala mluvčí.

Podle Nováka byl projekt Roots vytvořen pro prostor divadla Chamäleon. "Jde o novocirkusový zážitek a poetikou také trochu návrat k našemu prvnímu představení La Putyka. Je to vtipná barevná show s perfektními výkony i spoustou překvapení," podotkl Novák.

První polovina inscenace ukazuje vývoj cirkusu od začátku 20. století do roku 1989, který byl pro řadu členů tvůrčího týmu životním zlomem.

Pád železné opony je zároveň i pojítkem mezi Cirkem La Putyka a prestižním kabaretem Chamäleon. Berlínské divadlo pravidelně vybírá nejlepší cirkusové skupiny, pro něž se vždy na půl roku stane domovem. Tamní kabaretní atmosféru nyní chce Cirk La Putyka vyvolat na Jatkách 78.

"Roots jsou pro nás organizační výzva. Hlediště Jatek 78 se poprvé promění v kabaretní stolkové sezení. Hrát se bude nejen na jevišti, ale i mezi diváky, kteří si mohou objednat večeři i nápoje do sálu. Stejně jako v Chamäleonu je tedy čeká kromě uměleckého i kulinářský zážitek," komentoval to manažer Cirku La Putyka Vít Novák.

Ve druhé části osm protagonistů odhalí svou cestu k novému cirkusu. Artisty tří různých národností doprovodí autorská hudba Jana Balcara.

Roots uvede Cirk La Putyka mezi 16. až 26. říjnem desetkrát, vedle devíti večerních je v plánu také jedno odpolední představení.

Divadlo bude otevřeno hodinu a půl před představením, diváci si tak mohou v klidu objednat novocirkusové menu.

Roots jsou druhou částí trilogie, kterou Cirk La Putyka uvádí v Pražské tržnici od září do prosince. Na Roots navážou 1. a 2. listopadu reprízy performativní podívané Black Black Woods, která měla na Jatkách 78 premiéru v září. Trilogii uzavře v prosinci úspěšná show Family.