Švédská akademie po několika neúspěšných pokusech přestala usilovat o navázání kontaktu s novým laureátem Nobelovy ceny za literaturu Bobem Dylanem. V pondělí to oznámila generální tajemnice akademie Sara Daniusová.

"V současnosti neděláme nic. Volala jsem a posílala elektronické zprávy jeho nejbližšímu spolupracovníkovi a obdržela jsem velmi milé odpovědi," uvedla Daniusová. "Pro nynějšek to stačí," dodala.

Americký písničkář, který minulý čtvrtek k překvapení mnohých obdržel Nobelovu cenu za literaturu, se k ocenění zatím nijak nevyjádřil.

Ani zmínka o prestižní ceně nepadla z jeho úst na koncertu v Las Vegas, který se konal týž den, kdy Švédská akademie Dylana označila za letošního laureáta.

"Nejsem neklidná. Myslím, že se nakonec ukáže," řekla v pondělí Daniusová.

Dylanovu účast na slavnostním udílení ocenění, které se koná tradičně v den úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince, ale zatím nikdo nepotvrdil. "Když nebude chtít přijít, nepřijde," dodala tajemnice akademie.

Laureát Nobelovy ceny kromě prestižní medaile a diplomu získá i osm milionů švédských korun, v přepočtu 22,5 milionu korun.

Pětasedmdesátiletý Dylan, vlastním jménem Robert Allen Zimmerman, je prvním písničkářem, který dostal prestižní Nobelovu cenu.

Akademie ho vyznamenala za vytváření poetických novotvarů ve velké tradici amerického písničkářství.