Ve Frankfurtu nad Mohanem ve středu začíná tradiční knižní veletrh, který se letos zaměří na výzvy moderních technologií. Na knihy, ale také na virtuální realitu nebo umělou inteligenci by akce dle pořadatelů měla přilákat téměř 300 tisíc návštěvníků.

Česká expozice chce zaujmout odkazem na někdejšího československého a českého prezidenta Václava Havla.

Nejznámějšího knižního veletrhu na světě se letos účastní zhruba 7000 vystavovatelů. Ti se budou snažit zaujmout veřejnost a především některé ze 700 literárních agentů, kteří na veletrh přijíždějí. Zastupují 300 agentur ze 31 zemí světa.

Geograficky se letošní, 68. ročník veletrhu zaměří na Vlámsko a Nizozemsko, které jsou čestnými hosty. Oblasti, jež spojuje společný jazyk, ve Frankfurtu představí 454 knih.

Své zastoupení budou na veletrhu mít také země jako Kazachstán, Jihoafrická republika, Vietnam nebo Írán. Ten vloni chyběl na protest proti účasti britského spisovatele Salmana Rushdieho.

Zajímavou doprovodnou akci veletrhu představuje projekt argentinské umělkyně Marty Minujínové, která se spolu s německou neziskovou organizací Documenta snaží shromáždit 100 tisíc dříve nebo dodnes zakázaných knih.

Minujínová z nich hodlá vytvořit obdobu antického chrámu na Akropoli, který symbolizoval estetické a politické ideály první světové demokracie. Knihami mohou lidé do projektu přispět přímo ve Frankfurtu.

I na tradiční veletrh v posledních letech pronikají moderní technologie. Letos jim ve Frankfurtu věnují celou jednu část nazvanou The Arts+. Lidé zde mají možnost proniknout do kin skrze virtuální realitu nebo diskutovat o dopadech umělé inteligence na psaní.

Veletrh návštěvníkům také poprvé nabízí mobilní aplikaci, která provází rozsáhlým areálem a informuje o aktuálním dění na místě.

V rámci české expozice, kterou připravila Moravská zemská knihovna, se letos představí téměř dvě desítky vystavovatelů. Hlavním tématem stánku je osobnost dramatika, disidenta a prezidenta Václava Havla, který by v říjnu oslavil 80. narozeniny.

Z Čechů v rámci kulturního programu vystoupí kněz Tomáš Halík, diplomat Michael Žantovský nebo spisovatel Karel Hvížďala.

Veletrh, který letos doprovázejí přísnější bezpečnostní opatření, bude v prvních dnech přístupný jen profesionálům knižního trhu. Pro veřejnost se otevře o víkendu 22. a 23. října.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist