Ukrajina oznámila, že jí ruské úřady odmítly vydat režiséra Olega Sencova. Ten byl loni ruským vojenským soudem odsouzen k 20 letům vězení za údajnou přípravu teroristických útoků na anektovaném Krymu.

Překážkou k vydání je prý Sencovovo ruské občanství, které automaticky dostal při anexi Krymu, jakkoliv jej odmítal.

Náměstek ukrajinského ministra spravedlnosti Serhij Petuchov zveřejnil na Facebooku odmítavé stanovisko ruského ministerstva spravedlnosti, podle kterého "je nemožné" předat Sencova Ukrajině, protože má ruské občanství. To automaticky dostal při anexi Krymu v březnu 2014.

Na ruského občana s dvojím občanstvím se v Rusku hledí "pouze jako na občana Ruské federace, s vyloučením případů uvedených v mezinárodní dohodě či ve federálním zákoně", vysvětlilo ruské ministerstvo.

Dodalo, že Rusko nemá s Ukrajinou dohodu upravující dvojí občanství, a tak nepředá Sencova Kyjevu.

Ještě v dubnu ruské ministerstvo informovalo o přípravě dokumentů pro předání několika Ukrajinců odsouzených v Rusku, a to včetně režiséra Sencova, připomněla stanice BBC.

Upozornila rovněž, že sám Sencov si přál, aby byl považován za Ukrajince.

Sencova loni v srpnu uznal vojenský soud vinným z organizace teroristické skupiny a odsoudil jej na 20 let přísného vězení. Jeho společník na lavici obžalovaných Oleksandr Kolčenko dostal deset let.

Další dva údajní spiklenci uzavřeli dohodu s vyšetřovateli.

Podle obžaloby Sencov a Kolčenko po anexi Krymu zorganizovali žhářské útoky na kanceláře jedné proruské organizace a vládnoucí strany Jednotné Rusko v Simferopolu. Sencov se prý také chystal vyhodit do povětří Leninův pomník.

Oba odsouzenci označili proces za politický a důkazy odmítli jako podvržené.

Sencov si stěžoval, že po zatčení se jej agenti ruské tajné služby FSB snažili přimět k doznání mučením.

Proces vyvolal mezinárodní protesty. K propuštění Sencova vyzvala Evropská unie, USA, Amnesty International i filmové svazy na Ukrajině a v Rusku.

Za Sencova se opakovaně zasazovali významní světoví režiséři a k jeho propuštění vyzvalo také české ministerstvo zahraničí a Česká filmová a televizní akademie.

Sencov, který se na Krymu narodil, byl podle kritiků potrestán za to, že odmítal připojení Krymu k Rusku a vyjadřoval proukrajinské postoje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist