Diváci Klicperova divadla v Hradci Králové v sobotu zhlédli světovou premiéru nejnovější hry Pavla Kohouta nazvané Vítězný únor. Inscenaci režíroval Břetislav Rychlík.

Hra je groteskním pohledem na únorové dny v roce 1948. Mezi postavami jsou reální aktéři – Jan Masaryk se svojí přítelkyní, americká spisovatelka Marcia Davenportová, Edvard Beneš s manželkou Hanou, komunista Václav Kopecký, národní socialisté, sociální demokraté, pochybovači i dvojník autora, básník Pavka.

Autor se nesnažil dokumentárně dramatizovat události pro školní výuku, použil je jako modelovou situaci s odkazem na Shakespearovu Válku růží. Všechny postavy mají jen křestní jména nebo označení funkcí.

"Tématy hry jsou třeba vnitřní svoboda, manipulace, lidská čest, zrada, nenávist, láska, odpovědnost čili to všechno, co v dnešní společnosti vedené nezodpovědnými zbabělci chybí," uvedl režisér.

“Je v ní také varovný prst, kam se můžeme dostat, když nezvládneme úplně základní principy demokracie a svobody," dodal Rychlík.

Pavel Kohout letos oslavil 88. narozeniny. Básník, spisovatel a dramatik napsal desítky ceněných her i románů.

Jeho život je příběhem nadšeného komunistického básníka a později reformního komunisty, který skončil jako chartista a exulant proti vlastní vůli.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist