V pořadí 33. ročník festivalu Famufest, tedy soutěžní přehlídky filmů studentů FAMU, se letos uskuteční od 23. do 27. listopadu na pražské Letné.

Podruhé se přehlídka vrátí do Bia Oko, nově svůj program umístí také do Studia Hrdinů a prostoru Café Jedna. Oba se nacházejí ve Veletržním paláci.

Vedle tradičních projekcí návštěvníky čekají koncerty, výstavy, diskuse a odborné lekce zahraničních profesionálů z filmového průmyslu.

Tématem letošního ročníku je láska. Silně se odráží ve vizuálu navrženém studiem DIP Petry Roubalové a Matěje Hanauera, který vznikl ve spolupráci s ateliérem grafického designu a nových médií na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

Láska je jedním z nejdůležitějších motivů, které se na filmovém plátně objevují. Je rovněž nejčastějším katalyzátorem dramatických zápletek na plátně i v realitě, vysvětlují pořadatelé volbu tématu.

"Vytvořili jsme obyčejnou lásku, která si na nic nehraje, a do ní ponořili festival černobílé radosti. Celý rok jsme pracovali na pestrém programu stejně tvrdě, jako studenti FAMU celý rok pracovali na svých filmech. Uvedeme to nejlepší, co za poslední rok vzniklo," popsala letošní téma Laura Figurová, studentka Katedry produkce FAMU a ředitelka letošního Famufestu.

Prvním velkým lákadlem doprovodného programu je projekce animovaného francouzského snímku Divoká planeta z roku 1973, který vznikl v československé koprodukci a vyráběl se v pražském Studiu Jiřího Trnky.

O režii se postaral René Laloux, scénář obstaral surrealismem ovlivněný výtvarník a spisovatel Roland Topor. Toto alegorické sci-fi tentýž rok obdrželo cenu poroty z festivalu v Cannes.

"Doprovodný program doplní tři odborné lekce pro veřejnost s respektovanými filmovými tvůrci v Biu Oko. Do Prahy přijede americký filmový producent Christopher Leggett, který se mimo celovečerní filmovou a dokumentární tvorbu věnuje produkci hudebních klipů (Sigur Rós) a reklam," avizovala ředitelka festivalu.

Druhým významným hostem je podle ní Kinga Dębská, polská režisérka a držitelka ceny Polské filmové akademie za scénář k filmu Moje dcery krávy a dokument Herečka.

Třetím hostem festivalu bude slovenský autorský dokumentarista Miro Remo.

Kompletní filmový i doprovodný program Famufestu bude zveřejněn v průběhu listopadu.