Znalost písní Jana Nedvěda je u táborových ohňů samozřejmostí. Nyní si jejich melodie připomenou také posluchači jazzu.

Osm Nedvědových skladeb na nové album svého kvarteta nahrál uznávaný brněnský kytarista Vilém Spilka. Desku nazvanou Podvod pokřtí příští sobotu 12. listopadu v pražském klubu Jazz Dock, o den později v Brně na Šelepce.

Písně jako Stánky, Na kameni kámen a Ptáčata dostaly nové instrumentální aranže. Některé jsou poznat více, jiné méně. "Celková idea je vzít kvalitní materiál a přetvořit jej po svém, což je v jazzu běžná praxe," řekl Spilka.

Jeho kolegové se k myšlence předělat "kotlíkářské hymny" zprvu stavěli s rezervou. Nakonec podle Spilky uznali, že to má smysl a že Nedvědovy skladby si o nové aranže přímo říkají.

"Písničky v tomto formátu dobře fungují. Mají dobrý základ, když si člověk odmyslí třeba ne úplně zásadní texty," uvedl Spilka, jehož plán odsouhlasil i sedmdesátiletý folkový písničkář Nedvěd.

Idea vznikla v roce 2013, deska se rodila dva roky. Muzikanti se do studia vraceli víckrát s časovým odstupem, což v nynějším nahrávacím průmyslu není příliš běžné.

Album vydává label Indies Happy Trails. Jako vizuální doprovod vznikla série černobílých fotografií kapely v zálesáckém duchu. Pořídil je brněnský fotograf Roman Franc.

Kapelník Spilka se na scéně pohybuje od roku 1994, a to nejen jako kytarista. Je uměleckým ředitelem brněnského JazzFestu a působí na jazzové katedře Janáčkovy akademie múzických umění.

Skupinu Vilém Spilka Quartet spolu s ním tvoří saxofonista Radek Zapadlo, kontrabasista Vlastimil Trllo a bubeník Martin Kleibl.

Související