Francouzskou literární cenu Médicis v kategorii zahraniční román získal švédský spisovatel, překladatel a novinář Steve Sem-Sandberg.

Ocenění dostal za román Les Elus, který již vyšel také v českém překladu pod názvem Vyvolení.

Cenu Médicis za nejlepší francouzský román obdržel spisovatel Ivan Jablonka za knihu Laëtitia ou la fin des hommes (Laëtitia aneb konec mužů). Vyhlášení cen se uskutečnilo ve středu v Paříži.

Sem-Sandberg, který proslul románem Chudí v Lodži, v knize Vyvolení popisuje dění na klinice Spiegelgrund v areálu vídeňské nemocnice Steinhof.

Klinika byla jedním z center nacistického programu Euthanasie, v jehož rámci byli v letech 1940 až 1945 likvidováni nemocní, fyzicky či mentálně postižení a další „méněcenní“, jak je nacisté označovali. Nacističtí lékaři v klinice prováděli hrůzné experimenty i na dětech.

 

Ivan Jablonka ve svém díle, které je podle něj současně románem, esejí i investigativní žurnalistikou, jako sociolog tvrdě kritizuje poměry ve francouzské společnosti na začátku 21. století. 

Činí tak hlavně popisováním okolností a dění kolem znásilnění a vraždy osmnáctileté dívky Laëtitie v lednu 2011 v západní Francii.

Cena Médicis, jakož i další každoročně udělovaná literární ocenění ve Francii, je především jen čestným ohodnocením, držitelům ale zajišťují věhlas a prodej jejich děl.

Nejprestižnější, tedy Goncourtovu cenu, odborná porota oznámí tento čtvrtek.