Projekt Středoevropského fóra Olomouc, což má být ojedinělá expozice výtvarného umění střední Evropy, se po letech diskusí a příprav posune kupředu.

Muzeum umění Olomouc do konce roku přichystá investiční záměr a ministerstvo kultury bude v prvním čtvrtletí roku 2017 řešit financování fóra.

Po jednání s ministrem kultury Danielem Hermanem to sdělil ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup.

"Nejprve je třeba financovat přípravnou fázi, což ze zdrojů ministerstva kultury je možné, to nejsou horentní částky. Pak budu celou záležitost předkládat na vládu a předpokládám, že synergie pozitivního zájmu pomůže k tomu, aby byl tento projekt celou vládou chápán jako prioritní," řekl ministr kultury Daniel Herman po schůzce s vedením muzea.

„Je třeba sdružit financování státu, regionu, města a budeme se snažit i o evropské finance," dodal Herman.

Projekt, jenž si vyžádá investici 300 až 350 milionů korun, muzeum plánuje již delší dobu. Před pěti lety z něj sešlo, protože nezískal potřebnou půlmiliardovou dotaci z evropských fondů.

Ministr Herman nyní odhaduje, že záměr lze dotáhnout ke zdárnému konci nejpozději v roce 2021. "Realizaci je třeba nafázovat a plnit krok po kroku, jak to všechny právní předpisy vyžadují," podotkl.

Projekt Středoevropského fóra Olomouc podporuje i kandidát na nového olomouckého hejtmana Oto Košta za ANO.

"Je to jednoznačně přínosná věc pro město, pro region i pro republiku. V budoucnu přinese významné hodnoty a byla by neskutečná hloupost, kdybychom z jakýchkoliv důvodů promarnili příležitost, aby Středoevropské fórum v Olomouci vzniklo. Pokud budu zvolen hejtmanem, pro jeho zrod udělám maximum," řekl Košta.

Projekt svým podpisem roku 2008 v Olomouci stvrdili zástupci všech zemí Visegrádské skupiny.

Za zdmi architektonicky odvážné budovy měla být vystavena moderní výtvarná díla z celé střední Evropy, v zadní části se počítalo se zahradou se sochami i nálezy archeologů. Součástí muzea mělo být též mezinárodní badatelské centrum.

Projekt byl ale z dotačního řízení vyloučen s odůvodněním, že naplňuje znaky takzvané veřejné podpory.

Středoevropské fórum Olomouc je jedním z nejambicióznějších poválečných nápadů českého muzejnictví. K jeho cílům patří zejména podchycení různorodých projevů výtvarné kultury středoevropského regionu po druhé světové válce.

Fórum počítá s novostavbou v proluce v sousedství Muzea umění Olomouc o rozloze 1800 metrů čtverečních.

Nový centrální depozitář má pojmout až 200 tisíc uměleckých děl. Návrh budovy Středoevropského fóra Olomouc v době vzniku rozdělil olomouckou veřejnost hlavně kvůli svému futuristickému vzezření.