Film Doctor Strange pracuje na tom, aby zvedl v poslední době klesající tržby severoamerických kin. V pátek snímek v 3882 tamních biografech utržil 32,6 milionu dolarů a podle odhadů za celý víkend dosáhl výsledku 85 milionů.

Stejně tak se dařilo animovanému filmu Trollové, jenž v pátek utržil 12,3 milionu z projekcí v 4060 biografech. Odhaduje se, že za víkend Trollové dosáhli zhruba na 45,6 milionu dolarů.

Na třetím místě tabulky návštěvnosti kin v USA a Kanadě je snímek Hacksaw Ridge herce a režiséra Mela Gibsona. Jeho víkendový výsledek z 2886 kin se bude pohybovat okolo 14 milionů dolarů.

Film Doctor Strange, za nímž stojí společnosti Marvel a Disney, vypráví o neurochirurgovi Stephenu Strangeovi, jenž si při autohavárii poraní ruce. Když se vydá za mystičkou, aby mu pomohla se uzdravit, získá nadpřirozené schopnosti a stane se nejmocnějším kouzelníkem ve vesmíru.

Snímek, jehož rozpočet činil zhruba 165 milionů dolarů, natočil Scott Derrickson. Kromě herce Benedicta Cumberbatche, který ztvárnil hlavní roli, v Doctoru Strangeovi dále účinkují Rachel McAdamsová, Chiwetel Ejiofor či Tilda Swintonová.

Doctor Strange je již čtrnáctým titulem společnosti Marvel v řadě, který debutuje na první příčce návštěvnosti severoamerických kin. To se doposud podařilo jen výrobci animovaných filmů Pixaru.

“Nepřerušená šňůra kritického i komerčního úspěchu, kterou Marvel nastolil, je výjimečná,” tvrdí Dave Hollis, šéf americké distribuce Disneyho, tedy mateřské firmy Marvelu. “Je to mimo jiné proto, jaký důraz a péči Marvel klade na každého hrdinu, jeho vývoj a dobrodružství,” dodal Hollis.

Příběh Doctora Strange je po uplynulém víkendu možná celosvětově známý, ještě nedávno šlo ale o relativně neznámou postavu. To se Marvelu dlouhodobě daří měnit. Studio na plátna v poslední době protlačilo hned několik méně známých superhrdinů, od Ant-Mana po Strážce galaxie.

“Nezáleží, do jakého se pustí žánru, jak ezotericky daná značka působí, jakou schopností hlavní hrdina oplývá. Pokud to má logo Marvelu, lidé na to přijdou,” tvrdí Paul Dergarabedian, analytik společnosti ComScore.

Doctor Strange za první víkend v kinech utržil 85 milionů dolarů, což je víc než předchozí superhrdinské snímky Thor (65,7 milionu), Captain America: První Avenger (65 milionů) či Ant-Man (57,2 milionu). Přitom jak Captain America, tak Thor jsou známější postavy než Doctor Strange.

Přesto ani neurochirurg v podání Benedicta Cumberbatche v kinech nedosáhl tak dobrého výsledku jako snímky Iron Man (za první víkend v USA utržil 98,6 milionu dolarů), Captain America: Občanská válka (179,1 milionu) nebo Avengers (207,4 milionu). Těmto titulům pomohla účast herce Roberta Downeyho Jr či výskyt několika superhrdinů naráz.

Ve světě se Doctor Strange začal někde promítat už předminulý víkend. Celosvětově zatím utržil 325,4 milionu dolarů. Při svém debutu v Číně dosáhl výsledku 44,3 milionu, v Koreji utržil 30,4 milionu, ve Velké Británii 18,9 milionu a v Rusku 15,4 milionu.

Snímku se daří také v kinech Imax, kde celosvětově vynesl 24,2 milionu dolarů. V Americe 47 procent tržeb pochází z projekcí ve 3D.

Na druhém místě tabulky návštěvnosti severoamerických kin je snímek Trollové, jejž zhruba za 125 milionů dolarů vyrobila společnost DreamWorks Animation. V USA láká na účast Justina Timberlakea či Anny Kendrickové. Ti propůjčili své hlasy animovaným postavičkám, které jsou od sebe naprosto odlišné, přesto se musí spojit a podstoupit společné dobrodružství.

Filmu v USA pomohla skladba Can’t Stop The Feeling, kterou Timberlake pro film natočil a nazpíval. A podle analytika Dergarabediana jak Doctor Strange, tak Trollové těžili z všeobecně napjaté atmosféry před americkými prezidentskými volbami.

“Oba tyto filmy představovaly skvělý způsob, jak volbám utéct,” míní analytik.

Na třetím místě tabulky návštěvnosti skončil film Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny, jenž bývá označován za kandidáta na Oscara a kde Andrew Garfield ztvárnil amerického lékaře za druhé světové války.

Snímek za 40 milionů dolarů vyrobila společnost Lionsgate a natočil jej Mel Gibson. Ten sice kdysi získal Oscara za práci na filmu Statečné srdce, v minulém desetiletí jeho kariéru ale zbrzdil incident, kdy byl Gibson zatčen za řízení v opilosti a následně učinil několik antisemitských výroků.

Pokud se snímku Hacksaw Ridge bude nadále dařit, mohl by Gibsonovi usnadnit návrat do filmového světa.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist