Po dlouhé nemoci zemřel známý maďarský klavírista, skladatel a dirigent Zoltán Kocsis. Bylo mu 64 let. Kocsisovo úmrtí v neděli podle agentury MTI oznámila Maďarská národní filharmonie.

Kocsis se do povědomí veřejnosti dostal díky vítězství Beethovenovy soutěže Maďarského rozhlasu v roce 1970. Teprve tři roky nato absolvoval Lisztovu hudební akademii v Budapešti, kde ho učili mimo jiné klavírista Pál Kadosa či skladatel György Kurtág.

Méně se ví, že Kocsis se kdysi zúčastnil také mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga, kde zvítězil.

Mezi jeho další úspěchy lze řadit cenu Ference Liszta, kterou obdržel v roce 1973, či ocenění Lajose Kossutha z roku 1978.

Kocsis natočil kompletní dílo Bély Bartóka. Roku 1990 obdržel cenu Gramophone za nahrávku třídílné kompozice Clauda Debussyho Images pour orchestre z let 1905 až 1912. Tuzemským posluchačům byl známý též z gramofonových kompletů Rachmaninovových klavírních koncertů.

V roce 1983 Kocsis spolu s dirigentem Ivanem Fischerem založili Budapešťský festivalový orchestr. Kocsis byl v minulosti také hudebním ředitelem Maďarské národní filharmonie.

V někdejším Československu Kocsis poprvé vystoupil roku 1974 na festivalu Pražské jaro. Tehdy v Dvořákově síni Rudolfina hrál Bacha.

Roku 1986 vystoupil ve Smetanově síni Obecního domu a o deset let později se vrátil na Pražské jaro, které mu uspořádalo koncert ve Španělském sále Pražského hradu. Interpretoval zde klavírní skladby Bély Bartóka a Franze Schuberta.

Z obou těchto koncertů z let 1986 a 1996 později společnost Radioservis sestavila nahrávku, která vyšla v cyklu Great Artists Live in Prague.

Naposledy Kocsis na Pražském jaru vystoupil v letech 2007 a 2010 s Maďarskou národní filharmonií, kterou dirigoval. Kromě toho Kocsis koncertoval na festivalech Janáčkův máj, Moravský podzim či v Českém Krumlově.

Související