Britská spisovatelka J. K. Rowlingová v novém filmu zvaném Fantastická zvířata a kde je najít oživila magický svět Harryho Pottera. První recenzenti však váhají, zda na rodinný titul nejsou Fantastická zvířata příliš temná – a jestli mají potenciál na to, aby unesla další čtyři chystané snímky.

Film, jejž natočila společnost Warner Bros. a který ve čtvrtek vstoupí do světových kin včetně Česka, zatím sklízí rozporuplné hodnocení. Britští kritici jsou k němu nicméně shovívavější než Američané.

„Kouzelnice showbyznysového světa J. K. Rowlingová se do světa kouzel vrátila ve velkém, zalila ho sprškou nadpřirozena a stvořila velkolepé dobrodružství na pomezí fantasy a romantického snímku,“ napsal kritik Peter Bradshaw v britském deníku Guardian.

Film Fantastická zvířata a kde je najít se odehrává 70 let před událostmi z první knihy o Harrym Potterovi a vypráví o zbrusu nových hrdinech. Snímek je zasazen do roku 1926, kdy protagonista a takzvaný magizoolog Newt Scamander přijíždí do New Yorku s kufrem plným magických zvířat. Ty však okamžitě utečou.

Jde o první film, k němuž J. K. Rowlingová napsala scénář, a mělo by se jednat o první z pěti snímků vyprávějících o Scamanderových dobrodružstvích.

Autoři doufají, že tak navážou na úspěch ságy o Harrym Potterovi, která celosvětově utržila přes sedm miliard dolarů.

John DeFore v časopisu Hollywood Repoter napsal, že Fantastická zvířata se budou líbit fanouškům Harryho Pottera i těm, které tato sága minula. Kritik vyzdvihl nápaditost filmu i trikové scény. „Do tohoto světa lze vklouznout stejně snadno jako do nejlepších epizod Harryho Pottera,“ uvedl.

Zároveň však DeForde podotkl, že běžní diváci si na rozdíl od Rowlingové a studia Warner Bros. „nemusí být tak jisti, zda tato látka vydá na pět celovečerních filmů“.

Oborový časopis Variety za kouzelnými hůlkami a roztomilými příšerami spatřuje film vyprávějící o intoleranci a xenofobii. „Mysleli jste si, že svět Harryho Pottera už nemůže být temnější. Teď ale přichází nový film a ve srovnání s ním předešlé díly působí jako dětská záležitost,“ napsal Peter DeBruge ve Variety.

Temný spodní tón nového snímku si pochvaluje britský deník Telegraph, podle něhož filmaři vystihli Spojené státy v době velké hospodářské krize, kdy společností lomcovaly strach i paranoia. Snímku se tuto atmosféru daří přenést do současnosti, dodal Telegraph.

Jiní kritici jsou s Fantastickými zvířaty méně spokojení. Chris Nashawaty na serveru Entertainment Weekly napsal, že snímek působí jako bez života. „Jestli chce navázat na úspěch Harryho Pottera, další díly budou muset být lepší,“ uvedl kritik.

Další recenzenti se ztratili v příliš složitém ději, jež prý sleduje zbytečně mnoho postav. „Navzdory bezchybnému designu (světa a příšer) a úžasným scénám tomuto snímku chybí něco opravdu kouzelného,“ uvedl Jason Solomons na serveru The Wrap.