Divadlo Petra Bezruče v Ostravě připravuje premiéru proslulé hry Williama Shakespeara o vzestupu a pádu anglického krále Richarda III. Nadčasový příběh o posedlosti mocí nastudovala režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová.

V titulní roli intrikánského padoucha se objeví Lukáš Melník. Inscenace bude mít premiéru v pátek 18. listopadu.

Ostravský inscenační tým původní předlohu razantně upravil. Text zkrátil a zbavil historických reálií. Úpravy se ujal dramaturg a dramatik Tomáš Vůjtek, který již několikrát s divadlem i režisérkou Schmiedtovou spolupracoval.

Inscenátoři chtějí přiblížit známý příběh divákům nejen mladší generace a poukázat na jeho nadčasovost a aktuálnost. Tvůrci vycházeli z překladu Jiřího Joska.

Richard III. je patrně jedním z nejpůsobivějších divadelních padouchů, v jeho postavě se snoubí nelítostný násilník s inteligentním intrikánem. Na jevišti Divadla Petra Bezruče roli ztvární Lukáš Melník. V dalších rolích se představí Dušan Urban, Pavla Gajdošíková, Ondřej Brett, Jakub Burýšek, Michal Sedláček a další.

Hrát se bude ve scéně Lucie Labajové, která na jevišti nechala vystavět kostru gotického chrámu z obyčejného lešení. Extravagantní kostýmy jsou z dílny Kataríny Kováčikové. Autorem hudby je Jakub Kudláč.

Premiéra inscenace se uskuteční v pátek 18. listopadu, o deset dní později se ostravský Richard III. představí pražským divákům v rámci festivalu Ostrava v Praze vystoupením v Divadle v Celetné. Divadlo Petra Bezruče se tak zapojuje do oslav čtyřstého výročí úmrtí Williama Shakespeara.

Související