S nedostatkem vhodných jevišť, která by byla schopna pojmout inscenačně náročné německojazyčné projekty, se potýká Pražský divadelní festival německého jazyka.

Letos situaci zhoršil fakt, že se přestavuje pražská Státní opera, Divadlo Komedie je zavřené a v Divadle Na zábradlí se staví.

"Jsou to jeviště různých kalibrů, která nám citelně chybí," uvedla ředitelka festivalu Jitka Jílková. I proto bylo podle ní složité zkoordinovat možnosti pražských scén s termíny souborů z Německa, Rakouska, Švýcarska a Lucemburska.

"Považuji za zázrak, že se je nakonec podařilo umístit," říká Jílková k přípravám 21. ročníku, který v sobotu 19. listopadu zahájí Shakespearův Hamlet v režii Thomase Ostermeiera z berlínské Schaubühne.

"Právě z tohoto osm let starého a celosvětově úspěšného projektu jsme měli největší obavy. Celou dobu jsme se ho snažili do Prahy dostat, ale marně. Jedinou možností bylo uvést ho v Divadle Archa, ovšem s tou nevýhodou, že už by se tam nevešlo publikum," uvedla ředitelka.

Díky mnoha hostováním v zahraničí nakonec inscenátoři scénu zjednodušili, takže je přenosná a do Divadla na Vinohradech se vejde.

Dynamická inscenace s šesti herci v čele s Larsem Eidingerem, s hlínou a deštěm trvá bez přestávky 160 minut. Vznikla v koprodukci s festivaly v Athénách a Avignonu.

Na stejném jevišti se 27. listopadu objeví inscenace Pověření z hannoverské činohry, ovšem s tou změnou, že zadní projekci z technických důvodů nahradí fólie, na niž se bude promítat.

Problémy byly také s inscenací dramatizace románu Theodora Fontana s názvem Effi Briest. Na Nové scéně Národního divadla ji uvede v závěru festivalu 5. prosince Deutsches Schauspielhaus z Hamburku. "Kulisy budou muset být zkráceny, aby se vešly do výtahu Nové scény," podotkla Jílková.

Festival na několika pražských jevištích uvede deset inscenací. Jeho součástí bude doprovodný program zahrnující výstavu divadelních fotografií Viktora Kronbauera mapující na náměstí Václava Havla několik ročníků této přehlídky, scénickou skicu Ilegální pomocníci ve Vile Štvanice či projekci filmu Menandros a Thäis.