Film zvaný Fantastická zvířata a kde je najít o víkendu ovládl tabulku návštěvnosti severoamerických kin. Debutoval s vysokými tržbami 75 milionů dolarů a pravděpodobně tak založil novou ságu.

Výsledek odpovídí nadějím, které do své nové značky vkládá studio Warner Bros. Pod hlavičkou Fantastických zvířat by chtělo natočilo pět filmů. Fantastická zvířata se odehrávají ve světě Harryho Pottera, místo školy čar a kouzel v Bradavicích jsou však zasazeny do New Yorku 20. let minulého století a vyprávějí o osudech nových kouzelníků a nadpřirozených bytostí.

Studio za výrobu snímku utratilo 180 milionů dolarů. Scénář napsala autorka Harryho Pottera J. K. Rowlingová, režie se ujal David Yates, jenž předtím natočil několik potterovských filmů. Hlavní roli takzvaného magizoologa Newta Scamandera řečeného Mloka zpodobil Eddie Redmayne.

„Přesně v tohle jsme doufali,“ komentoval tržby Jeff Goldstein, prezident americké distribuce Warner Bros. „Jo Rowlingová skvěle odvyprávěla příběh, který do kin její fanoušky přitáhl ve velkém,“ dodal.

Snímek debutoval s nižšími tržbami než předchozí díly Harryho Pottera. Podle zástupce Warner Bros. to ale není férové srovnání. Potterovské filmy vycházely z celosvětové ságy knižních bestsellerů, zatímco filmová Fantastická zvířata jsou z větší části naprostou novinkou, argumentuje Goldstein.

Diváci o víkendu přilnuli k návratu do světa Harryho Pottera, o další novinky ale velký zájem neprojevili. Propadlo boxerské drama Bleed for This, které utržilo jen 2,4 milionu dolarů, a také film o vojínovi z války v Iráku nazvaný Ulička slávy. Ten měl minulý týden předpremiéru ve čtyřech kinech, nyní se dostal do širší distribuce a promítalo jej 1176 biografů. Přesto utržil jen 930 tisíc dolarů.

Film, jenž si dělal ambice získat nominaci na Oscara, tak má zatím na kontě 1,1 milionu dolarů – což je katastrofální výsledek.

Snímek Bleed for This, jenž vypráví o snaze Vinnyho Pazienzy vrátit se do ringu po vážné autonehodě, distribuuje společnost Open Road. Natočila ho za 6 milionů dolarů.

Uličku slávy ve spolupráci se Sony vyrobily společnosti Bona Film Group, Film4 a Studio 8. Snímek stál 40 milionů dolarů kvůli technické náročnosti – režisér Ang Lee ho na kvalitní HD kamery ve standardu 4K natočil tak, aby se dal promítat trojrozměrně a v rychlosti 120 snímků za vteřinu. Režisér tím chtěl dosáhnout čistšího a realističtějšího obrazu.

Názory kritiků na výsledek se liší - někteří filmu vyčítají, že se na plátně hýbe trochu jako telenovela. Většina kin nicméně není vybavena takovou technologií, aby mohly Uličku slávy promítnout v takové podobě, jak si to režisér přál.

O moc lépe se o víkendu nedařilo ani další novince, filmu The Edge of Seventeen, jejž vyrobila STX. Teenagerská kombinace dramatu a komedie vypráví o středoškolačce, kterou ztvárnila Hailee Steinfeldová. Film utržil 4,8 milionu dolarů a v tabulce návštěvnosti skončil sedmý. Ještě před začátkem víkendu se přitom odhadovalo, že dosáhne zhruba na 10 milionů.

Kritici snímek Edge of Seventeen označili za jednu z nejlepších komedií roku. Vypráví o středoškolačce, která se snaží vyrovnat s tím, že její nejlepší kamarádka randí s hrdinčiným bratrem. Výroba snímku stála 9 milionů dolarů, marketingová kampaň je zaměřená na ženy ve věku 17 až 39 let.

„Samozřejmě jsme doufali, že začne lépe,“ přiznal Adam Fogelson, předseda STX Entertainment Motion Picture Group. „Snad pozitivní hodnocení kritiků a ohlasy diváků filmu pomohou odrazit se v dalších týdnech k lepším výsledkům,“ dodal.

Neúspěch titulů Edge of Seventeen, Ulička slávy a Bleed for This dokazuje, jak těžké to mají filmy, které se o přízeň diváků perou s velkorozpočtovými snímky typu Fantastických zvířat.

„Spousta podobných skvělých malých filmů končí na Netflixu,“ podotýká Jeff Bock, analytik ze společnosti Exhibitor Relations. Podle něj už publikum, kterému jsou tyto snímky určené, nechodí do kin v takových počtech jako dřív.

Na druhém místě víkendové tabulky návštěvnosti skončil snímek od Marvelu zvaný Doctor Strange. Utržil 17,5 milionu dolarů a v USA už má po třech týdnech na kontě 181,5 milionu.

Třetí se umístili Trollové, jež natočila společnost DreamWorks Animation. Utržili 17,5 milionu dolarů, dohromady mají 116,2 milionu.

Čtvrtá je sci-fi Příchozí, do níž firma Paramount obsadila herečku Amy Adamsovou. Víkendové tržby činily 11,8 milionu, dohromady má film 43,4 milionu.

Pětici nejnavštěvovanějších snímků v USA pak uzavírá film od Universalu jménem Almost Christmas s výsledkem 7 milionů dolarů. V kinech dohromady utržil 25,4 milionu.

Do limitované distribuce o víkendu vstoupil snímek Místo u moře, jemuž pomohly příznivé recenze a naděje, že získá nominaci na Oscara. Utržil 241 230 tisíc dolarů, průměrně přes 60 tisíc v jednom biografu.

Film na festivalu Sundance za 10 milionů dolarů zakoupila společnost Amazon a distribuuje ho spolu s firmou Roadside Attraction. Hlavní roli údržbáře, jenž se snaží smířit s osobní tragédií, ve snímku ztvárnil Casey Affleck.

Společnost Focus Features do kin také uvedla snímek Noční zvířata. Noirový thriller od režiséra a módního návrháře Toma Forda ve 37 biografech utržil 493 tisíc dolarů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist