Arabští umělci, intelektuálové a aktivisté se od prosince budou moci představit v Praze.

Pražský Goethe-Institut, který funguje jako německé kulturní zastoupení v Česku, dočasně poskytne část svých prostor Jordáncům k představení arabské kultury.

Speciální akce zde budou přístupné do března 2017. Upravené prostory Goethe-Institutu mají být koncipované jako brána do arabského světa.

"Od prvního prosince sem může kdokoliv přijít posedět nad kávou či čajem, prohlédnout si umělecké instalace z Ammánu, prolistovat odbornou i populární literaturu k tématu," uvedl Tomáš Moravec z Goethe-institutu.

Příští středu 30. listopadu v institutu vystoupí Najem Wali, který se narodil v irácké Basře, ale roku 1980 uprchl do Německa. Dnes působí jako spisovatel a novinář v Berlíně.

13. prosince pak v Goethe-Institutu proběhne diskuse o tom, jak v Jordánsku žijí lidé s homosexuální orientací a jakou roli v jejich životě hraje náboženství.

Debaty se zúčastní Khalid Abdel-Hadi, šéfredaktor jediného časopisu na Blízkém Východě zaměřeného na LGBTI, tedy lesby, gaye, bisexuály, transgenderové a intersexuální osoby.

Institut pořádá obdobné akce také v Bratislavě, kde chce představit libanonskou kulturu, v Berlíně, kde představí syrskou, a ve Vilniusu, kde bude akce zaměřena na Egypt.

Cílem všech prezentací je ukázat publiku ve střední Evropě kus arabské reality.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist