Arabští umělci, intelektuálové a aktivisté se od prosince budou moci představit v Praze.

Pražský Goethe-Institut, který funguje jako německé kulturní zastoupení v Česku, dočasně poskytne část svých prostor Jordáncům k představení arabské kultury.

Speciální akce zde budou přístupné do března 2017. Upravené prostory Goethe-Institutu mají být koncipované jako brána do arabského světa.

"Od prvního prosince sem může kdokoliv přijít posedět nad kávou či čajem, prohlédnout si umělecké instalace z Ammánu, prolistovat odbornou i populární literaturu k tématu," uvedl Tomáš Moravec z Goethe-institutu.

Příští středu 30. listopadu v institutu vystoupí Najem Wali, který se narodil v irácké Basře, ale roku 1980 uprchl do Německa. Dnes působí jako spisovatel a novinář v Berlíně.

13. prosince pak v Goethe-Institutu proběhne diskuse o tom, jak v Jordánsku žijí lidé s homosexuální orientací a jakou roli v jejich životě hraje náboženství.

Debaty se zúčastní Khalid Abdel-Hadi, šéfredaktor jediného časopisu na Blízkém Východě zaměřeného na LGBTI, tedy lesby, gaye, bisexuály, transgenderové a intersexuální osoby.

Institut pořádá obdobné akce také v Bratislavě, kde chce představit libanonskou kulturu, v Berlíně, kde představí syrskou, a ve Vilniusu, kde bude akce zaměřena na Egypt.

Cílem všech prezentací je ukázat publiku ve střední Evropě kus arabské reality.