Divadelní soubor Spitfire Company, jenž za své inscenace získal několik zahraničních cen, se pro své nové představení spojil s orchestrem Berg.

Inscenace nazvaná Constellations I. bude mít premiéru toto úterý a středu v pražském Divadle Ponec, první repríza se chystá na pátek 2. prosince.

Jde o úvodní částí trilogie, která překračuje umělecké žánry a představuje prý největší projekt v historii Spitfire Company.

Na scéně divadla Ponec se objeví 17 umělců, kteří budou obklopeni vizuálním uměním japonského konceptualisty Takaa Kanemačiho. První část trilogie pojednává o touze, o momentu, v němž se zastavuje čas, o "dočasném rozechvění skutečnosti, kdy se z malých nedůležitých věcí stávají osudové záležitosti".

Výraznou složkou představení bude hudba skladatele a klavíristy Michala Nejtka vytvořená přímo pro tento projekt.

Umělecký šéf a režisér Spitfire Company Petr Boháč řekl, že ho nejen fascinuje Nejtkova hudba, ale také samotná tělesná přítomnost muzikantů, kteří se na jevišti ocitnou velmi blízko tanečníků a herců.

"Nemohu říci, jestli se jedná o hudební divadlo, nebo divadlo taneční, nebo dokonce performativní vizuální umění. Škatulkování mě nezajímá. Chci se díky umění setkat s divákem a všemi dostupnými prostředky v něm vyprovokovat touhu," uvedl Boháč před premiérou.

Trilogie nazvaná Constellations volně navazuje na úspěšný předchozí třídílný projekt Člověk v mezní situaci, v němž hned první část – One Step Before the Fall o boxeru Muhammadu Alim a jeho boji s Parkinsonovou nemocí – objela svět a obdržela několik tuzemských a evropských cen.

Druhý a třetí díl Constellations s názvy Sisyfobia a My Son Looking to the Sun bude vyprávět o strachu z absurdity, humoru z toho plynoucího a také o dětském úžasu, jenž je z dospělého světa vytlačen. Inscenace vznikne za podpory českých, nizozemských a norských partnerů.

Spitfire Company se věnuje fyzickému, experimentálnímu a tanečnímu divadlu. Klade důraz na fyzické jednání na jevišti, experimentování s novými divadelními prostředky, existenciální rovinu postav, snahu o propojování různých žánrů a hledání nových vizuálních podnětů.

Orchestr Berg uvádí soudobou vážnou hudbu včetně vlastních autorských projektů. Hudbu současnou a hudbu 20. století Berg kombinuje s filmem, tancem, divadlem nebo výtvarným uměním, své posluchače zve i do netradičních prostor.

Za dobu svého působení objednal a ve světové premiéře Berg uvedl více než stovku nových děl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist