Do pražského Divadla Archa se vrátí slavný japonský tanečník a choreograf Min Tanaka. Spolu s tanečnicí Rin Išiharaovou vystoupí 18. a 19. prosince v duetu nazvaném Destination of the Stone.

Letos jednasedmdesátiletý Tanaka, představitel světové taneční avantgardy, je častým hostem Archy. Na příští rok pro něj divadlo chystá choreografii s českými tanečníky a performery.

Před více než dvaceti lety Tanaka spolu s hudebníkem Johnem Calem vytvořil představení pro slavnostní otevření divadla.

V Praze nicméně poprvé vystoupil už v roce 1984. Jeho tehdejší tajné představení viděla jen hrstka diváků. Od té doby se Min Tanaka pro mnohé v České republice stal živou legendou. Byl prvním, kdo v zemi představil butó, tanec japonské avantgardy.

Pražské publikum mohlo pravidelně sledovat vývoj Tanakovy umělecké tvorby. Pověstná se stala jeho vystoupení v klubu Na Chmelnici, série představení Svěcení jara v Národním divadle v roce 1992 či právě společné vystoupení s Johnem Calem v roce 1994.

Ve druhé polovině 90. let tanečník vytvořil choreografii Grimm Grimm. Tanaka rovněž tančil uprostřed proudu Vltavy při znovuotevření Archy po povodni v říjnu 2003. V roce 2014 slavil v Praze třicet let od svého prvního tuzemského vystoupení a dvacet let od otevření Archy.

Tajná vystoupení Tanaky organizoval v 80. letech Ondřej Hrab, pozdější i současný ředitel Archy. "Jeho tanec je založen především na extrémní pozornosti k prostoru a času. Je pro něj důležité, že se tanec odehrává vždy ´tady a teď´,“ řekl Hrab.

„Jeho tělo je seizmograf, který reaguje na všechny tektonické impulzy našeho duchovního prostředí. Tanakův tanec znejišťuje všechny fyzické zákony a vytváří tělesnou báseň," dodal Hrab.

Kromě dvou vystoupení bude Tanaka v prosinci v Praze hledat protagonisty pro svou novou inscenaci. Konkurz bude mít podobu individuálního pohovoru s Minem Tanakou a uskuteční se 13. prosince v Arše. Představení má vznikat v dubnu a květnu příštího roku.

Účastníci všech generací si mají připravit krátkou ukázku své práce, může jít o tanec, performanci, poezii i výtvarnou instalaci. Podmínkou prezentace je vyjádření aktivního postoje ke společenským, politickým a ekologickým problémům dnešního světa, uvádějí pořadatelé z Archy. Uzávěrka přihlášek do konkurzu je 9. prosince 2016.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist