Do pražského Divadla Archa se vrátí slavný japonský tanečník a choreograf Min Tanaka. Spolu s tanečnicí Rin Išiharaovou vystoupí 18. a 19. prosince v duetu nazvaném Destination of the Stone.

Letos jednasedmdesátiletý Tanaka, představitel světové taneční avantgardy, je častým hostem Archy. Na příští rok pro něj divadlo chystá choreografii s českými tanečníky a performery.

Před více než dvaceti lety Tanaka spolu s hudebníkem Johnem Calem vytvořil představení pro slavnostní otevření divadla.

V Praze nicméně poprvé vystoupil už v roce 1984. Jeho tehdejší tajné představení viděla jen hrstka diváků. Od té doby se Min Tanaka pro mnohé v České republice stal živou legendou. Byl prvním, kdo v zemi představil butó, tanec japonské avantgardy.

Pražské publikum mohlo pravidelně sledovat vývoj Tanakovy umělecké tvorby. Pověstná se stala jeho vystoupení v klubu Na Chmelnici, série představení Svěcení jara v Národním divadle v roce 1992 či právě společné vystoupení s Johnem Calem v roce 1994.

Ve druhé polovině 90. let tanečník vytvořil choreografii Grimm Grimm. Tanaka rovněž tančil uprostřed proudu Vltavy při znovuotevření Archy po povodni v říjnu 2003. V roce 2014 slavil v Praze třicet let od svého prvního tuzemského vystoupení a dvacet let od otevření Archy.

Tajná vystoupení Tanaky organizoval v 80. letech Ondřej Hrab, pozdější i současný ředitel Archy. "Jeho tanec je založen především na extrémní pozornosti k prostoru a času. Je pro něj důležité, že se tanec odehrává vždy ´tady a teď´,“ řekl Hrab.

„Jeho tělo je seizmograf, který reaguje na všechny tektonické impulzy našeho duchovního prostředí. Tanakův tanec znejišťuje všechny fyzické zákony a vytváří tělesnou báseň," dodal Hrab.

Kromě dvou vystoupení bude Tanaka v prosinci v Praze hledat protagonisty pro svou novou inscenaci. Konkurz bude mít podobu individuálního pohovoru s Minem Tanakou a uskuteční se 13. prosince v Arše. Představení má vznikat v dubnu a květnu příštího roku.

Účastníci všech generací si mají připravit krátkou ukázku své práce, může jít o tanec, performanci, poezii i výtvarnou instalaci. Podmínkou prezentace je vyjádření aktivního postoje ke společenským, politickým a ekologickým problémům dnešního světa, uvádějí pořadatelé z Archy. Uzávěrka přihlášek do konkurzu je 9. prosince 2016.