Režisérka Helena Třeštíková dokončila celovečerní dokument nazvaný Strnadovi. Sleduje v něm osud manželského páru po dobu 35 let, od svatby až do současnosti.
Třeštíková rodinný život zaznamenávala v rámci časosběrného projektu Manželské etudy, jehož původním cílem mělo být zkoumání příčin rozvodovosti mladých lidí. První část odvysílala Česká televize v roce 1987. Nový film se v kinech objeví od 19. ledna.
V roce 1980 Třeštíkovou oslovil Krátký film, aby po dobu šesti let od svatby sledovala šest manželských párů. V roce 1986 dokončila první díl. V letech 1999 až 2005 se režisérka ke svým hrdinům vrátila a vznikly Manželské etudy po 20 letech.
Hrdiny snímku byli i Strnadovi, rodiče pěti dětí a majitelé obchodu s nábytkem, kteří spolu vydrželi po pokračovaní etud ještě dalších deset let. Ty Třeštíková znovu zaznamenala.
"Na počátku šlo o dva studenty architektury se skromnými plány v socialistickém Československu. Po převratu v roce 1989 začali podnikat, zažili chvíle dobré i zlé. Dnes šedesátníci se ohlížejí za svým životem," řekla filmařka.
Podle ní jsou Strnadovi druhým nerozvedeným párem z těch, které sledovala. "Pochopitelně jsme tehdy nemohli tušit, do čeho jdeme. V průběhu let jsme se však s režisérkou spřátelili a na kameru zvykli. Prostě jsme si povídali. Jsem otevřená, takže mi to nedělalo problém," uvedla Ivana Strnadová.
Výsledný tvar manželé pokaždé viděli jako první, ale nikdy se nestalo, že by s nějakou scénou nesouhlasili. A přitom v jejich životě nastaly i dramatické chvíle. "V příběhu Strnadových se kromě manželských vztahů zrcadlí i vztahy s dětmi, víra ve vlastní schopnosti, odhodlání vzít život do vlastních rukou a podnikat. A také jejich schopnost to upřímně reflektovat," dodala Třeštíková.
Film Strnadovi do kin uvede společnost Aerofilms. Její zástupce Jiří Šebesta považuje snímek za inspiraci pro všechny, kteří by chtěli milovat, ale bojí se zranění. Za manuál, jak žít život, i když to někdy nepasuje.
Už v době natáčení Manželských etud po 20 letech režisérka spolupracovala s producenty Kateřinou Černou a Pavlem Strnadem z Negativu, kteří do kin uvedli její předešlé filmy Marcela, René, Katka, Soukromý vesmír a Mallory.
Třeštíková se svou časosběrnou metodou zaujala i ve světě, v roce 2008 Evropská filmová akademie ocenila její snímek René jako nejlepší evropský dokument.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist