Španělsky píšící katalánský literát Eduardo Mendoza se stal laureátem letošní Cervantesovy ceny. Nejvyšší španělské literární ocenění získal rok poté, co v Praze převzal Kafkovu cenu.

Třiasedmdesátiletý autor cenu obdržel za to, že „do španělské prózy vnesl nový styl vyprávění“. Mimo jiné byl oceněn za knihy, které se odehrávají v jeho rodné Barceloně a zabývají se minulostí města, dodala agentura DPA.

Mendoza vystudoval práva a pracoval jako tlumočník pro OSN v New Yorku, do španělštiny přeložil mimo jiné díla Williama Shakespeara.

Svoji první knihu vydal roku 1975. Jmenovala se Pravda o případu Savolta a šlo o thriller odehrávající se ve zbrojní továrně Savolta. V knize s detektivní zápletkou vystupovali anarchisté i osoby ze španělského podsvětí.

Tato Mendozova humorná, místy ironická hra s detektivním žánrem podle agentury AP odstartovala novou éru vypravěčství ve španělské literatuře.

Mendoza vloni v Praze popsal, jak s rukopisem obcházel nakladatelství pět let, než se mu ho podařilo udat. Kniha ve španělštině prvně vyšla roku 1975, v době, kdy se podle Mendozy po pádu diktatury generála Franca a během přechodu k demokracii ve Španělsku měnil společenský i literární vkus.

Čeští čtenáři se s knihou mohli setkat v první polovině 80. let, kdy ji v překladu vydalo nakladatelství Odeon.

K dalším Mendozovým dílům patří Podivuhodná cesta Pomponia Flata, jež česky vyšla roku 2008 v Garamondu, nebo La ciudad de los prodigios, což byl titul vyprávějící o Barceloně, kde se autor roku 1943 narodil. Román pojednává o společenských i hospodářských změnách, jimiž si město prošlo ve 19. a 20. století.

Dalšími Mendozovými knihami jsou Una comedia ligera nebo El Año del Diluvio, kterou autor zasadil do fiktivního poválečného Španělska.

Mendoza dále napsal dvě knihy hraničící se sci-fi, sérii bestsellerových detektivních románů, dvě sbírky povídek a divadelní hru. Jeho díla sloužila jako předloha ke dvěma filmovým adaptacím.

Laureát Cervantesovy ceny, kterou vyhlašuje španělské ministerstvo kultury a výchovy, získává částku 125 tisíc euro. Cena se slavnostně předává 23. dubna, vždy na výročí smrti Miguela de Cervantese, autora Dona Quijota.

K dřívějším laureátům ceny, kterou dostávají španělští i jihoameričtí autoři, patří Mario Vargas Llosa nebo Juan Marsé. Vloni ocenění získal mexický rodák Fernando del Paso.