Španělsky píšící katalánský literát Eduardo Mendoza se stal laureátem letošní Cervantesovy ceny. Nejvyšší španělské literární ocenění získal rok poté, co v Praze převzal Kafkovu cenu.

Třiasedmdesátiletý autor cenu obdržel za to, že „do španělské prózy vnesl nový styl vyprávění“. Mimo jiné byl oceněn za knihy, které se odehrávají v jeho rodné Barceloně a zabývají se minulostí města, dodala agentura DPA.

Mendoza vystudoval práva a pracoval jako tlumočník pro OSN v New Yorku, do španělštiny přeložil mimo jiné díla Williama Shakespeara.

Svoji první knihu vydal roku 1975. Jmenovala se Pravda o případu Savolta a šlo o thriller odehrávající se ve zbrojní továrně Savolta. V knize s detektivní zápletkou vystupovali anarchisté i osoby ze španělského podsvětí.

Tato Mendozova humorná, místy ironická hra s detektivním žánrem podle agentury AP odstartovala novou éru vypravěčství ve španělské literatuře.

Mendoza vloni v Praze popsal, jak s rukopisem obcházel nakladatelství pět let, než se mu ho podařilo udat. Kniha ve španělštině prvně vyšla roku 1975, v době, kdy se podle Mendozy po pádu diktatury generála Franca a během přechodu k demokracii ve Španělsku měnil společenský i literární vkus.

Čeští čtenáři se s knihou mohli setkat v první polovině 80. let, kdy ji v překladu vydalo nakladatelství Odeon.

K dalším Mendozovým dílům patří Podivuhodná cesta Pomponia Flata, jež česky vyšla roku 2008 v Garamondu, nebo La ciudad de los prodigios, což byl titul vyprávějící o Barceloně, kde se autor roku 1943 narodil. Román pojednává o společenských i hospodářských změnách, jimiž si město prošlo ve 19. a 20. století.

Dalšími Mendozovými knihami jsou Una comedia ligera nebo El Año del Diluvio, kterou autor zasadil do fiktivního poválečného Španělska.

Mendoza dále napsal dvě knihy hraničící se sci-fi, sérii bestsellerových detektivních románů, dvě sbírky povídek a divadelní hru. Jeho díla sloužila jako předloha ke dvěma filmovým adaptacím.

Laureát Cervantesovy ceny, kterou vyhlašuje španělské ministerstvo kultury a výchovy, získává částku 125 tisíc euro. Cena se slavnostně předává 23. dubna, vždy na výročí smrti Miguela de Cervantese, autora Dona Quijota.

K dřívějším laureátům ceny, kterou dostávají španělští i jihoameričtí autoři, patří Mario Vargas Llosa nebo Juan Marsé. Vloni ocenění získal mexický rodák Fernando del Paso.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist