Práce všech vítězů Ceny Jindřicha Chalupeckého z let 1990 až 2015 nově vystavuje Moravská galerie v Brně. Předměty pocházejí ze sbírky Magnus Art, jejíž majitel, J&T Banka, se na mladé umělce oceněné v prestižní soutěži orientuje.

Přehlídka se jmenuje Neváhej a ber! a bude otevřena do 19. března. Umístěna je v Pražákově paláci a v dramaturgii Moravské galerie zapadá do volného cyklu výstav věnovaných problematice sběratelství a mecenášství.

V současnosti je sběratelství spojeno často právě s bankami. Velké sbírky mají Česká spořitelna, Komerční banka, UniCredit Bank nebo PPF.

Pro J&T Banku se klíčem k tvorbě kolekce stala právě Chalupeckého cena. Podmínkou nákupu díla do sbírky je, aby umělecká práce pocházela z období, kdy byl autor oceněn. Může, ale nemusí jít přímo o dílo, se kterým se ucházel v soutěži o pozornost mezinárodní poroty.

Kurátor Moravské galerie Ondřej Chrobák připomněl, že Chalupeckého cena má i řadu kritiků, kteří se domnívají, že zkresluje obraz současného umění. "Takováto tvrzení se stejně těžko vyvracejí jako dokazují. Prezentovaná sbírka Magnus Art poskytuje díky svému konceptu jedinečnou příležitost ověřit podobná a jiná tvrzení spojená s historií Ceny Jindřicha Chalupeckého v praxi," uvedl Chrobák.

Sled laureátů Chalupeckého ceny na nynější výstavě v Brně začíná všestranným Vladimírem Kokoliou, oceněným v roce 1990. První oceněnou ženou se stala v roce 1996 Kateřina Vincourová, autorka prostorových instalací a objektů.

Název výstavy Neváhej a ber! je výpůjčkou z refrénu písně skupiny Finský barok, který v ironické zkratce vystihuje podstatu soutěžení na poli umění. Celý refrén zní: "Neváhej a ber, když Chalupecký dává, to se někdy stává, že každý nevyhrává".

V kapele složené výhradně z umělců vystupují dva laureáti Ceny Jindřicha Chalupeckého, a to František Skála a Jiří Černický.

Cena Jindřicha Chalupeckého, udělovaná od roku 1990 umělcům mladším pětatřiceti let, si mimo jiné získala důležitost tím, že je jedinou kontinuální událostí uměleckého provozu v novodobé historii. Díky tomu, že se bez přerušení uděluje více než čtvrt století, může příběh ceny a jejích vítězů sloužit jako sonda do novodobých dějin umění a společnosti tohoto období.

Mezi laureáty se vystřídaly již tři generace umělců. Například mnozí z prvních držitelů ceny jsou dnes učiteli mnoha laureátů posledních několika ročníků ceny.

Brno se v organizaci finálové výstavy a ceremoniálu střídá s Prahou. Loni cenu získala v brněnském Besedním domě Barbora Kleinhamplová. Letos porota určila na základě pražské přehlídky Matyáše Chocholu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist