Poprvé pod širým nebem v Česku vystoupí slavný anglický hudebník a zpěvák Sting. Příští rok v červnu se stane hvězdou Prague Metronome Festivalu, který proběhne ve dnech 23. a 24. června na pražském Výstavišti. Pořadatelé v pátek ráno oznámili, že Sting bude hvězdou prvního festivalového dne.
Sting, který při zpěvu sám hraje na baskytaru, se do Česka vrátí s tříčlennou kapelou. V ní momentálně působí kytaristé Dominic Miller a Rufus Miller a také bubeník Josh Freese. Uvedou mimo jiné písně z pár týdnů staré studiové nahrávky nazvané 57th and 9th, někdy označované jako Stingův velký návrat k rockové hudbě.
Dominic Miller i bubeník Freese, jinak známý z působení v sestavách Nine Inch Nails nebo Guns N' Roses, na Stingově letošním albu oba účinkují.
Letos pětašedesátiletý hudebník a zpěvák byl na přelomu 70. a 80. let členem tria The Police, dosud prodal přes 100 milionů alb.
V poslední dekádě se věnoval symfonickému projektu, vydal album alžbětinských písní natočené s renesančním loutnistou, přepracoval anglické koledy, v divadle ztvárnil skladatele Roberta Schumanna, napsal muzikál.
V tomto ohledu nová deska 57th and 9th představuje návrat k dřívější etapě Stingovy tvorby. Hudebník však na rockovou hudbu mezitím zcela nezanevřel – minimálně ji dál hrál na koncertech. A to také v Česku, kde vystoupil naposledy v roce 2012. Tehdy měl v únoru koncert v pražském Kongresovém centru, v červnu v O2 areně a v listopadu ještě v Ostravě.
Nedlouho předtím Sting účinkoval na soukromém vánočním večírku firmy PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, který se uskutečnil na Pražském hradě.
Stingovým posledním velkým komerčním úspěchem bylo album Brand New Day z roku 1999, jehož se jen v USA prodalo přes 3,5 milionu kopií, a také koncertování obnovené sestavy Police v letech 2007 a 2008. Toto turné utržilo přes 340 milionů dolarů.
Jinak se muzikant v poslední době věnoval spíš projektům, které byly předem odsouzeny k menšímu komerčnímu úspěchu, zato pro Stinga byly hudebně zajímavé.
Letošní album 57th and 9th hudebník v polovině minulého měsíce představil v pařížském klubu Bataclan, jejž znovuotevřel rok po teroristických útocích.
Na sociálních sítích vzbudilo lehké pozdvižení, když zde Sting uvedl svoji novou skladbu Inšalláh. Někteří si její ústřední popěvek, tedy Přeje-li si to bůh, vykládali jako Stingovu neúctu k obětem teroristického útoku. Refrén písně byl ale vytržen z kontextu, Sting skladbu napsal z pohledu uprchlice mířící do Evropy a v písni pouze volá po soucitu.
Proč Sting v klubu Bataclan zpíval Inšalláh? Chtěl podpořit uprchlíky, nikoliv teroristy - čtěte ZDE
Sting na turné stráví velkou část první poloviny roku 2017. V únoru a první polovině března bude takřka každý večer vystupovat v USA, následně přejede do Evropy, kde turné vyvrcholí v dubnu dvěma koncerty v londýnském Apollo Hammersmith a dvěma v pařížské Olympii.
Prague Metronome Festival na pražském Výstavišti poprvé proběhl letos, jeho hlavními hvězdami byli zpěvák Iggy Pop a kapela Foals. Festival za svůj vzor označuje třeba budapešťský Sziget a dlouhodobě chce cílit na Pražany i na zahraniční turisty.
Personálně je přehlídka Metronome částečně propojená s akcí United Islands of Prague. Ta na rozdíl od Metronomu nevybírá vstupné, také ale nepřináší koncerty natolik známých interpretů. Na první ročník Metronomu letos – navzdory lehkému dešti během prvního dne – přišlo okolo 7500 lidí.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist