Poprvé pod širým nebem v Česku vystoupí slavný anglický hudebník a zpěvák Sting. Příští rok v červnu se stane hvězdou Prague Metronome Festivalu, který proběhne ve dnech 23. a 24. června na pražském Výstavišti. Pořadatelé v pátek ráno oznámili, že Sting bude hvězdou prvního festivalového dne.
Sting, který při zpěvu sám hraje na baskytaru, se do Česka vrátí s tříčlennou kapelou. V ní momentálně působí kytaristé Dominic Miller a Rufus Miller a také bubeník Josh Freese. Uvedou mimo jiné písně z pár týdnů staré studiové nahrávky nazvané 57th and 9th, někdy označované jako Stingův velký návrat k rockové hudbě.
Dominic Miller i bubeník Freese, jinak známý z působení v sestavách Nine Inch Nails nebo Guns N' Roses, na Stingově letošním albu oba účinkují.
Letos pětašedesátiletý hudebník a zpěvák byl na přelomu 70. a 80. let členem tria The Police, dosud prodal přes 100 milionů alb.
V poslední dekádě se věnoval symfonickému projektu, vydal album alžbětinských písní natočené s renesančním loutnistou, přepracoval anglické koledy, v divadle ztvárnil skladatele Roberta Schumanna, napsal muzikál.
V tomto ohledu nová deska 57th and 9th představuje návrat k dřívější etapě Stingovy tvorby. Hudebník však na rockovou hudbu mezitím zcela nezanevřel – minimálně ji dál hrál na koncertech. A to také v Česku, kde vystoupil naposledy v roce 2012. Tehdy měl v únoru koncert v pražském Kongresovém centru, v červnu v O2 areně a v listopadu ještě v Ostravě.
Nedlouho předtím Sting účinkoval na soukromém vánočním večírku firmy PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, který se uskutečnil na Pražském hradě.
Stingovým posledním velkým komerčním úspěchem bylo album Brand New Day z roku 1999, jehož se jen v USA prodalo přes 3,5 milionu kopií, a také koncertování obnovené sestavy Police v letech 2007 a 2008. Toto turné utržilo přes 340 milionů dolarů.
Jinak se muzikant v poslední době věnoval spíš projektům, které byly předem odsouzeny k menšímu komerčnímu úspěchu, zato pro Stinga byly hudebně zajímavé.
Letošní album 57th and 9th hudebník v polovině minulého měsíce představil v pařížském klubu Bataclan, jejž znovuotevřel rok po teroristických útocích.
Na sociálních sítích vzbudilo lehké pozdvižení, když zde Sting uvedl svoji novou skladbu Inšalláh. Někteří si její ústřední popěvek, tedy Přeje-li si to bůh, vykládali jako Stingovu neúctu k obětem teroristického útoku. Refrén písně byl ale vytržen z kontextu, Sting skladbu napsal z pohledu uprchlice mířící do Evropy a v písni pouze volá po soucitu.
Proč Sting v klubu Bataclan zpíval Inšalláh? Chtěl podpořit uprchlíky, nikoliv teroristy - čtěte ZDE
Sting na turné stráví velkou část první poloviny roku 2017. V únoru a první polovině března bude takřka každý večer vystupovat v USA, následně přejede do Evropy, kde turné vyvrcholí v dubnu dvěma koncerty v londýnském Apollo Hammersmith a dvěma v pařížské Olympii.
Prague Metronome Festival na pražském Výstavišti poprvé proběhl letos, jeho hlavními hvězdami byli zpěvák Iggy Pop a kapela Foals. Festival za svůj vzor označuje třeba budapešťský Sziget a dlouhodobě chce cílit na Pražany i na zahraniční turisty.
Personálně je přehlídka Metronome částečně propojená s akcí United Islands of Prague. Ta na rozdíl od Metronomu nevybírá vstupné, také ale nepřináší koncerty natolik známých interpretů. Na první ročník Metronomu letos – navzdory lehkému dešti během prvního dne – přišlo okolo 7500 lidí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist