Nositel ceny Magnesia Litera v nejsledovanější kategorii prózy Marek Šindelka v těchto dnech vydává svůj druhý román. Jmenuje se Únava materiálu a podle nakladatelství Odeon jde o první český román, který zachycuje téma uprchlické krize.

Šindelka situaci popisuje z pohledu uprchlíků, kteří přicházejí do Evropy s vidinou lepšího života.

"Šindelka v Únavě materiálu reaguje na uprchlickou krizi. Popisuje svízelnou cestu dvou bratrů z válečné zóny na sever do bezpečí," uvedl šéfredaktor Odeonu Jindřich Jůzl, čím je román výjimečný pravděpodobně i v rámci evropské literatury.

Autor vykresluje Evropu jako chladný stroj. "Evropa jsou koridory, dálniční nadjezdy, logistická skladiště – a především ploty," popisuje v knize arabský uprchlík Amir své první dojmy ze starého kontinentu.

Všude je zima, sníh, nepřátelské pohledy a lidé, kterým nerozumí ani po jazykové stránce, ani po té kulturní.

O svém druhém románu Šindelka poprvé hovořil vloni na Festivalu spisovatelů Praha. "Moje nová kniha bude o lidech, kteří se jako stíny pohybují na periferiích Západu, kteří se pod tlakem systému mění ve statistický údaj, v pracovní sílu, v materiál. Evropa pro ně představuje chladné nepřátelské území," popsal autor později na svém blogu.

Šindelka román pokřtí ve středu 14. prosince v pražském Světu Hub ve Slovenské ulici. Součástí večera bude autorské čtení, které doprovodí v Praze žijící kazašský hráč na saxofon a preparovanou kytaru Georgij Bagdasarov.

Marku Šindelkovi letos vyšly povídky Mapa Anny přeložené do holandštiny a v polském překladu pro změnu kniha Zůstaňte s námi. Ta byla již vloni přeložena do bulharštiny.

Pražské Divadlo Kampa letos také adaptovalo Šindelkovu Mapu Anny do divadelní podoby, inscenace se jmenovala Růst Krystalu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist