Nositel ceny Magnesia Litera v nejsledovanější kategorii prózy Marek Šindelka v těchto dnech vydává svůj druhý román. Jmenuje se Únava materiálu a podle nakladatelství Odeon jde o první český román, který zachycuje téma uprchlické krize.

Šindelka situaci popisuje z pohledu uprchlíků, kteří přicházejí do Evropy s vidinou lepšího života.

"Šindelka v Únavě materiálu reaguje na uprchlickou krizi. Popisuje svízelnou cestu dvou bratrů z válečné zóny na sever do bezpečí," uvedl šéfredaktor Odeonu Jindřich Jůzl, čím je román výjimečný pravděpodobně i v rámci evropské literatury.

Autor vykresluje Evropu jako chladný stroj. "Evropa jsou koridory, dálniční nadjezdy, logistická skladiště – a především ploty," popisuje v knize arabský uprchlík Amir své první dojmy ze starého kontinentu.

Všude je zima, sníh, nepřátelské pohledy a lidé, kterým nerozumí ani po jazykové stránce, ani po té kulturní.

O svém druhém románu Šindelka poprvé hovořil vloni na Festivalu spisovatelů Praha. "Moje nová kniha bude o lidech, kteří se jako stíny pohybují na periferiích Západu, kteří se pod tlakem systému mění ve statistický údaj, v pracovní sílu, v materiál. Evropa pro ně představuje chladné nepřátelské území," popsal autor později na svém blogu.

Šindelka román pokřtí ve středu 14. prosince v pražském Světu Hub ve Slovenské ulici. Součástí večera bude autorské čtení, které doprovodí v Praze žijící kazašský hráč na saxofon a preparovanou kytaru Georgij Bagdasarov.

Marku Šindelkovi letos vyšly povídky Mapa Anny přeložené do holandštiny a v polském překladu pro změnu kniha Zůstaňte s námi. Ta byla již vloni přeložena do bulharštiny.

Pražské Divadlo Kampa letos také adaptovalo Šindelkovu Mapu Anny do divadelní podoby, inscenace se jmenovala Růst Krystalu.