Legendární texaská kapela ZZ Top, proslulá energickou hudbou a úctyhodnými dlouhými vousy, vystoupí 19. července příštího roku v Plzni.

Koncert v tamní Home Monitoring Aréně bude zastávkou v rámci turné The Tonnage Tour. Vstupenky v ceně od 690 do 1290 korun jsou již dostupné v předprodejních sítích, uvedl Petr Novák z pořádající agentury Live Nation.

Kapela, pro jejíž styl hudby se vžil název jižanský rock, hraje od svého vzniku v roce 1969 ve stejném složení.

Letošní sedmašedesátníci – baskytarista a zpěvák Dusty Hill, kytarista a zpěvák Billy Gibbons a bubeník Frank Beard – za půlstoletí vydali 15 studiových alb a odehráli nespočet koncertů po celém světě.

V Česku již ZZ Top vystoupili několikrát, poprvé v roce 1997 v Praze, později například v roce 2002 v Brně či před třemi roky v Pardubicích.

"Fakt, že zaplněnou sportovní halu v Praze nadchne kapela, jejíž nejvýznamnější pódiovou akcí bude v průběhu večera výměna stran mezi dvěma vousáči, kytaristou Billym Gibbonsem a basistou Dustym Hillem, jedno dvě lehké zhoupnutí v bocích a synchronizované máchnutí kytarami ze strany na stranu, patří ke kladům 40 let hrajícího tria i jeho posluchačů," napsaly Hospodářské noviny o koncertu z roku 2009 v pražské Tesla areně.

V ohlášce na nastávající evropské turné kapela na svých webových stránkách zmiňuje Plzeň v souvislosti s pijáky piva.

ZZ Top vznikli v roce 1969 v texaském Houstonu, za své vzory označovali bluesmany Freddieho Kinga, Lightnin’ Hopkinse či Muddyho Waterse.

První koncert odehráli v únoru 1970. Brzy přitáhli pozornost diváků svým citem pro pravověrné blues s hardrockovou energií. Naproti tomu texty skladeb ZZ Top jsou volnomyšlenkářské, plné narážek na popkulturu či erotických dvojsmyslů. ZZ Top zpívají například o rychlých autech, levných brýlích či televizi.

Lídr kapely Billy Gibbons se před dvěma roky zúčastnil odhalení busty Václava Havla v americkém Kongresu, kde krátce zahrál na kytaru. "Amerika obdivovala Václava Havla a Havel obdivoval Ameriku a nezůstal jen u našeho politického systému. Měl rád také americkou hudbu, včetně blues, a nikdo neumí blues jako Billy Gibbons," uvedl tehdejší předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner.

Gibbons za sebe dodal, že Havel nebyl jediný Čech se slabostí pro blues. "Při našich koncertech v České republice jsme se vždy setkali s nadšeným publikem, které blues rozumělo," uvedl Gibbons. "Bereme to jako důkaz Havlova přetrvávajícího ducha, dobré povahy a politického směřování," dodal.

Související