V Brně příští rok vystoupí kanadská zpěvačka a klavíristka Diana Krallová, jedna z nejznámějších tváří současné jazzové scény.

Její sametový altový hlas zazní 20. září v DRFG Aréně neboli bývalé hale Rondo. Oznámili to pořadatelé festivalu JazzFest Brno, který tak ve svém 16. ročníku poprvé využije největší koncertní prostor ve městě.

Dvaapadesátiletá Krallová od roku 1996 získala 13 nominací na cenu Grammy, přičemž pětkrát nominaci proměnila ve vítězství. Prodává miliony nosičů, je vícenásobnou držitelkou multiplatinových desek. Příští rok plánuje vydat nové album.

"Některé kuloárové informace naznačují, že nová deska bude pro Dianu návratem ke kořenům. Ať už tomu tak bude, či nikoliv, nemusíme mít nejmenší pochybnosti o tom, že nám tato zkušená umělkyně v Brně připraví nezapomenutelný večer," uvedl umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.

Krallová podle něj dokáže s jazzovým kvartetem vykouzlit intimní atmosféru i ve sportovní hale. Navíc Rondo má solidní akustiku pro tento typ koncertu, podotkl Spilka.

V Brně dosud slavná Kanaďanka nehrála, avšak české publikum ji zná díky opakovaným vystoupením v Praze. Tam se poprvé ukázala roku 1997 na Agharta Jazz Festivalu. Její koncert tehdy získal cenu v anketě Českého hudebního fondu.

Když do Prahy dorazila v roce 2004, byl její koncert v Lucerně pro mimořádný zájem přesunut do T-Mobile Areny na holešovickém Výstavišti. Krallová jej zopakovala roku 2009 v Kongresovém centru, naposledy v Praze vystoupila vloni.

Do Česka prý Krallová jezdí ráda už proto, že rodiče jejího dědečka z otcovy strany se původně jmenovali Královi.