Zpěvák americké kapely Faith No More Mike Patton oznámil, že se stal členem metalové skupiny. Bude v ní působit vedle Davea Lombarda, člena slavných thrashmetalových Slayer.

Kapela se jmenuje Dead Cross a své první album s Pattonem vydá příští rok na zpěvákově nezávislé značce Ipecac Recordings. Desku má produkovat Ross Robinson, který proslul jako producent numetalových Limp Bizkit či heavymetalových Slipknot.

Dalšími členy nové sestavy Dead Cross jsou kytarista Michael Crain a basista a zpěvák Justin Pearson, jinak člen punkrockové kapely Retox z amerického San Diega.

Sestava Dead Cross vznikla již vloni v listopadu a dosud odehrála několik koncertů, místo Pattona na nich ale zpíval Gabe Serbian. Ostatní členové s ním dokonce natočili album a singl We’ll Sleep When They’re Dead zveřejnili na YouTube.

Pak ale Serbian skupinu opustil, celá deska nikdy nevyšla a Dead Cross začali hledat nového zpěváka.

„Je to přímočarý, brutální punk. V metalovém duchu, ale ne zcela metalový. K punku máme blízko už tím, kam dnes věci na světě spějí a protože bez punkového přístupu se s nimi nevypořádáte,“ vysvětlil bubeník Lombardo vloni, když sestavu zakládal.

Dodal, že „když jsme všichni naštvaní, neexistuje lepší způsob, jak upustit páru, než když jste v punkové kapele a hrajete punkovou muziku“.

Podle agentury AFP má osmačtyřicetiletý Patton hlas v rozsahu šesti oktáv, což z něj dělá jednoho z nejvšestrannějších pěvců na světě.

Faith No More, kteří kombinovali tvrdý rock s prvky hip hopu a funku, patřili koncem 80. let na vrchol americké alternativní hudební scény. Roku 2015 vydali comebackovou studiovou nahrávku Sol Invictus, svoji v pořadí sedmou, ovšem první od roku 1997.

Na Kubě narozený bubeník Dave Lombardo je jedním z nejoceňovanějších hráčů v žánru. Proslavila ho zejména spolupráce s thrashmetalovou kapelou Slayer, kromě ní hrál v amerických Suicidal Tendencies a také při nedávném comebacku horrorpunkové kapely Misfits.

Lombardo a Patton spolu už koncem 90. letech působili v jiné sestavě nazvané Fantomas. Ta naposledy vydala album Suspended Animation v roce 2005.

Kapela Faith No More v Česku vystoupila několikrát. V květnu 1992 uváděli strahovský koncert Guns N' Roses, téhož roku v listopadu už sami vyprodali pražskou Sportovní halu. Vrátili se v letech 1995 a 1997, kdy propagovali desku Album of the Year s fotografií T. G. Masaryka mávajícího z vlaku na obalu.

Hráli v pražské hale Brumlovka a na festivalu Trutnov, v srpnu 2009 pak opět v Praze. Naposledy Faith No More vystoupili vloni na festivalu Rock for People, kde nahradili dřívější koncert zrušený kvůli bouři.

Zpěváka Pattona před pár lety slyšeli též návštěvníci festivalu Colours of Ostrava, kam přivezl svůj vedlejší projekt Tomahawk.