V prvním lednovém týdnu začnou tuzemská kina promítat Paterson, novinku výrazné osobnosti amerického nezávislého filmu Jima Jarmusche.

Komorní poetické drama s Adamem Driverem v titulní roli mělo premiéru letos na festivalu v Cannes a v létě patřilo k vrcholům přehlídky v Karlových Varech.

V lednu 2017 se snímek stane sedmým titulem distribučního labelu KVIFF Distribution, na jehož provozu se dále podílí Česká televize a distribuční společnost Aerofilms.

V předpremiéře Patersona už nyní uvedla či ještě uvede pětice kin v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové a Jablonci nad Nisou. Jde o součást širší retrospektivy Jarmuschových filmů.

Počínaje prvotinou Trvalá dovolená z roku 1980 a konče téměř o čtvrtstoletí novějším snímkem Kafe a cigára představuje díla, jimiž se americký filmař Jarmusch etabloval v pozici jedné z nejvýraznějších autorských osobností současné kinematografie. V ostatních kinech se Jarmuschovy snímky objeví od 19. ledna.

Hrdinou novinky Paterson je řidič autobusu ve stejnojmenném městečku. Každý jeho den je zdánlivě stejný jako ten předešlý: projíždí trasou své linky, pozoruje město a poslouchá úryvky rozhovorů. Píše básně do notýsku, jde na procházku se psem, zastaví se v baru na pivo a přichází domů za svou ženou Laurou.

Její život je pravým opakem – vše se v něm neustále mění, každý den přináší nové sny a nápady. Oba se vzájemně milují a podporují.

Film je podle distributora příběhem vítězství a porážek všedního dne a krásy, která se skrývá i v nejmenších detailech. "Jarmusch je zpět ve své nejlepší formě," komentoval snímek Ivo Andrle ze společnosti Aerofilms.

Na svých filmech se režisér Jarmusch, pro něhož je obrazem lidské existence cesta, vyprávěcím principem dialog a klíčovým tématem kulturní rozdíly, podílí jako scenárista a někdy také jako střihač, producent či kameraman.

Jarmusch klade důraz i na hudební stránku svých filmů, kterou pomáhají vytvářet přední muzikantské individuality.

Prvním titulem labelu KVIFF Distribution bylo loni v říjnu Mládí italského režiséra Paola Sorrentina.