Hlavní soutěže 67. ročníku filmového festivalu Berlinale se příští rok zúčastní polský film režisérky Agnieszky Hollandové nazvaný Přes kosti mrtvých. Vznikl v široké mezinárodní koprodukci, do níž se zapojila i Česká republika.

Ve snímku podle románu spisovatelky Olgy Tokarczukové účinkuje mimo jiné populární český herec Miroslav Krobot. Do českých kin film vstoupí 20. dubna 2017.

Snímek vypráví o stavební inženýrce v důchodu, milovnici angličtiny a zvířat, která se z města přestěhovala na venkov na česko-polské pomezí. Okolí ji vnímá jako podivínku. "Chce změnit to, co považuje za nespravedlivé," uvedla režisérka Hollandová v dřívějším interview pro Českou televizi.

Na vesnici se v rychlém sledu stane několik záhadných vražd. Hrůza a zděšení z těchto zločinů kontrastují s nezájmem místních občanů, kterým nevadí masové vyvražďování divokých zvířat v právě probíhající lovecké sezoně. Tvůrci příběh označují za takzvaný morální thriller.

"Je tam detektivní linka i psychologické drama, černá komedie i feministicko-anarchisticko-ekologická linka," upřesnila Hollandová na začátku letošního roku v rozhovoru pro slovenskou Pravdu.

Snímek vznikl podle románu Olgy Tokarczukové, který v českém překladu Petra Vidláka vyšel pod názvem Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých. S ilustracemi Jaromíra 99 ho před šesti lety vydalo nakladatelství Host.

Do boje o hlavní cenu festivalu Berlinale, tedy Zlatého medvěda, bylo dosud vybráno deset snímků. Na jejich výrobě se podílelo individuálně nebo v koprodukci celkem 18 států.

Celkový program Berlinale ani seznam všech filmů, které se zúčastní hlavní soutěže či soutěží v různých sekcí, zatím zveřejněny nebyly. Festival se v německé metropoli koná v únoru.

Poslední českou produkcí v hlavní soutěži Berlinale byl v roce 2007 snímek Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále, který si tehdy odvezl cenu jedné z nezávislých porot. V roce 1990 dostal Zlatého medvěda Menzelův "trezorový" film Skřivánci na niti.