Spisovatelka, literární historička, scenáristka, překladatelka a dramaturgyně Radka Denemarková v neděli v Praze převezme cenu Wald Press Award. Předání pamětní plakety se uskuteční v Rudolfinu.

Součástí slavnostního setkání bude i Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby v podání Smíšeného pěveckého sboru Gymnázia Jana Nerudy.

Denemarková cenu obdržela za "mimořádnou literární úroveň svých románů, v nichž zpracovává nepříjemná historicko-společenská a sociální témata a vrací svou tvorbou do života slovo humanismus“, jak uvedli pořadatelé.

Cena nakladatelství Wald Press Award nese jméno Františka Walda, jenž žil v letech 1861 až 1930. Byl profesorem teoretické chemie a metalurgie Českého vysokého učení technického, kde v letech 1919 až 1920 působil jako rektor.

Udělením ceny nakladatelství vyjadřuje úctu a podporu osobnostem, které dokážou stát při slabších.

Osmačtyřicetiletá Radka Denemarková vystudovala Filozofickou fakultu UK v oborech germanistika a bohemistika, roku 1997 získala doktorát. Působila jako vědecká pracovnice Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR, též jako lektorka a dramaturgyně v pražském Divadle Na zábradlí.

V roce 1998 publikovala monografii divadelního a filmového režiséra Evalda Schorma Sám sobě nepřítelem, je autorkou studie Ohlédnutí za Milenou Honzíkovou (in: Dopis zmizelému, Torst, 2003).

Překládá z němčiny, zejména studie a divadelní hry. Scenáristicky se podílela na televizních dokumentech o význačných osobnostech (Evald Schorm, Alfréd Radok, Emil František Burian, Jindřich Honzl, František Tröster, Bohuslav Reynek).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist