Loňská zpráva o nálezu těl 71 mrtvých uprchlíků v odstaveném chladírenském voze na dálnici mezi Budapeští a Vídní přivedla Marka Šindelku k tomu, aby napsal knihu Únava materiálu.
Mladý český autor v ní popisuje ztrátu iluzí migrantů, kteří do Evropy většinou přicházejí s vidinou lepšího života. Šindelka však Evropu vykresluje jako chladný stroj.
"Základní motivací k napsání Únavy materiálu byla událost s udušenými migranty. Původně jsem chtěl napsat knihu o té dodávce. Příběh auta, které je nejdřív vyrobeno v automobilce, pak převáží maso po Evropě a skončí odstavené na dálnici plné mrtvých těl. Nakonec jsem od toho upustil. Bylo to strašně syrové a chladné a já si při psaní uvědomil, že tam potřebuju nějaké lidi. Nakonec jsme si řekl, že napíšu příběh jednoho člověka, který v té dodávce skončil," řekl Šindelka.
Hlavní hrdina knihy, arabský uprchlík Amir, pociťuje strach a také stud. Cítí, že v Evropě není vítaný a že její obyvatelé nejsou jenom ti krásní, usměvaví lidé, které znal z filmů. Evropa jsou pro něho koridory, dálniční nadjezdy, logistická skladiště a především ploty.
"Mám pocit, že o tom by měla současná literatura psát, ale citlivě. Informace probíhající médii jsou taková rychlá spotřební záležitost, ale literatura může jít do hloubky. Chtěl jsem se věnovat lidem, kteří prožívají situaci totálního vykořenění a izolace. Není to ani tak kniha o migrantech, ale o lidech," sdělil Šindelka.
Autor si uvědomuje, že situace v Evropě není tak černobílá, jak vyznívá z některých médií. Jeho kniha nemá být obhajobou ani obžalobou.
"Chtěl jsem, aby v knize nutně nezazníval můj postoj k migraci. Je to vcelku jednoduchý příběh třináctiletého kluka, který jde krajinou, míří kamsi na sever a hledá svého staršího bratra. Vyhnul jsem se popisu geopolitiky, šlo mi čistě o fyzický prožitek hlavního hrdiny, o jeho strach a totální izolaci způsobenou například tím, že nemá mobilní telefon. My si těžko umíme představit, jak důležitou věc pro něho telefon znamená. Už jenom proto, že v něm je mapa a kontakt na blízké," řekl Šindelka.
Podle vydavatelství Odeon se jedná o první český román, který zachycuje aktuální téma uprchlické krize. "Nevím, že by v Čechách někdo o téhle problematice napsal beletrii. Vyšla jen antologie povídek s názvem Jinde na téma cizinců v novém prostředí určená pro školy, do které jsem také přispěl ukázkou ze svého románu," podotkl Šindelka, který spolupracuje s organizací pro pomoc cizincům Meta a chodí na besedy do škol.
V případě Únavy materiálu jde o Šindelkův druhý román. Jeho prvotina Chyba vyšla v roce 2008, kromě toho velký ohlas sklidily také jeho dvě sbírky povídek – Zůstaňte s námi (2011) a Mapa Anny (2014).
Zůstaňte s námi v roce 2012 získalo cenu Magnesia Litera za prózu a obě povídkové sbírky se dočkaly překladů do cizích jazyků.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist