Galerie hlavního města Prahy od středy v Domě U Kamenného zvonu vystavuje slavné dílo Zdeňka Sýkory nazvané Černobílá struktura.

Tento olej na plátně pochází z poloviny 70. let a má rozměry více než metr na dva metry. Stal se inspirací pro známou veřejnou realizaci, 20 metrů vysoké větrací komíny Letenského tunelu v Praze.

Restaurovaný obraz bude galerie v kapli gotického domu vystavovat do 8. ledna, znovu bude k vidění ještě ve dnech 30. ledna až 28. února 2017.

Zdeněk Sýkora, který žil v letech 1920 až 2011, začal jako krajinář, ale přes kubistické a surrealistické období přešel ke geometrické abstrakci. Vytvořil si vlastní metodu řízené náhody – jeho barevné linie vznikaly tak, že počítač vygeneruje číselnou řadu, která určuje směr, šířku i barvu malovaných linií.

Svou metodu vedle klasických nástěnných obrazů uplatnil také v monumentálních realizacích v architektuře.

Sýkorovo dílo je součástí mnoha veřejných i soukromých sbírek v tuzemsku i zahraničí. Jako jeden z mála českých umělců je zastoupen ve stálé expozici pařížského Centre Pompidou. Tam visí obraz Linie č. 24 – Poslední soud.

Černobílá struktura vyrůstá z pevného řádu i z principu náhody. Jak říkal Sýkora, jde o kombinatoriku vztahů a vzájemných poloh několika základních elementů. Ty jsou odvozené z kruhu nebo vzniklé dělením čtverce a volené tak, aby umožnily spojování do nových celků, nebo naopak vzájemnou izolaci.

Celá struktura tvoří celek vybudovaný přesně podle zvolených pravidel a otočení některého elementu v základním programu znamená proměnu celé struktury.

Malbu Černobílá struktura, která byla v minulosti necitlivě opravována, loni restauroval malíř Tomáš Lahoda.

Zdeněk Sýkora zemřel před pěti lety v 91 letech, do posledních chvil života tvořil. Například několik grafických listů se stejným námětem, jaký má nyní vystavovaná malba, vytvořil v roce 2009. Mají rozměr 220 na 38,8 centimetru.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist