První projekce filmu Masaryk, který se věnuje jednomu životnímu období diplomata a politika Jana Masaryka, provázejí zvláštní bezpečnostní opatření. Ta mají zabránit nelegálnímu šíření filmu.

Snímek režiséra Julia Ševčíka v limitované premiéře do 31. prosince uvádí pražské kino Lucerna, aby film nabral dostatečný počet projekcí nutný k nominaci na ceny Český lev. Distribuční premiéra je stanovena až na 9. března 2017.

"Z toho důvodu jsou bezpečnostní opatření o něco větší, protože mezi současnými projekcemi a uvedením do kin uplyne více času," řekla za tvůrce Uljana Donátová.

Po celou dobu projekce je zakázáno používat jakoukoliv techniku umožňující pořízení audiovizuálního nebo zvukového záznamu. "Sál je monitorován pracovníkem ostrahy se speciální kamerou, jejíž čočka je citlivá například na světlo z mobilního telefonu nebo videokamery a ostraha díky tomu může okamžitě vidět, zda je zařízení namířené tak, aby mohlo natáčet," upřesnila Donátová.

Během chvíle je podle ní možné odhalit pokus o nelegální pořízení záznamu. A takový divák bude ochrannou službou vykázán ze sálu.

Do široké distribuce film vstoupí 9. března 2017 – symbolicky vzhledem k tomu, že dosud nevyjasněný pád z okna, který ukončil život Jana Masaryka, se odehrál v noci z 9. na 10. března 1948.

Film sleduje Masaryka v bouřlivém období kolem Mnichova, kdy působil jako velvyslanec v Londýně. Líčí jej ovšem také jako bonvivána se slabostí pro jazz, ženy a kokain.

Masaryka hraje Karel Roden. Ve filmu vystupuje mnoho dalších skutečných osobností českých a evropských dějin, třeba Edvard Beneš, ztvárněný Oldřichem Kaiserem, nebo Konrád Henlein v podání Jiřího Vyorálka.

Česko-slovenský film Masaryk vznikl v produkci společnosti IN Film a Rudolfa Biermanna s účastí řady zahraničních herců. Koproducenty filmu jsou Česká televize, RTVS: Rozhlas a televízia Slovenska a ZDF/Arte. Distributorem filmu Masaryk v ČR je společnost Bioscop.