Polský stát za 100 milionů eur zakoupil soukromou sbírku umění, která má hodnotu alespoň dvě miliardy eur. Do vlastnictví Polska tak přechází mimo jiné slavný obraz Leonarda da Vinciho zvaný Dáma s hranostajem, jak informovala agentura AFP.
Malba, která vznikla koncem 15. století, znázorňuje mladou ženu držící bílé zvíře – podle názvu obrazu hranostaje, podle jiných spíš fretku.
Malba je jedním ze čtyř zachovalých portrétů žen, které da Vinci stvořil. Těmi dalšími jsou Mona Lisa, Ginevra de 'Benci a La Belle Ferronnière.
„Dámy a pánové, jako polští občané jsme teď všichni majiteli sbírky rodu Czartoryských,“ řekl ve čtvrtek ve Varšavě ministr kultury Piotr Glinski, když za potlesku novinářů smlouvu o koupi sbírky podepsal.
Ceremoniálu se zúčastnil také polský princ Adam Karol Czartoryski, tedy prezident Nadace knížat Czartoryských, která sbírku dosud vlastnila. „Kráčím ve šlépějích svých předků, kteří vždy pracovali ve prospěch polského národa,“ uvedl šestasedmdesátiletý princ, jenž žije v zahraničí.
Sbírka čítá zhruba 250 tisíc předmětů včetně 86 tisíc uměleckých děl, mezi nimiž jsou malba nizozemského výtvarníka Rembrandta, kresby impresionisty Augusta Renoira či dopisy skladatele Fryderyka Chopina.
Polsko za sbírku zaplatilo 100 milionů eur plus daň z přidané hodnoty. To je ale pořád jen zlomek toho, jakou má sbírka hodnotu. Agentura Reuters její hodnotu vyčísluje zhruba na 2,4 miliardy eur.
Podle Reuters byla polská vláda za sbírku ochotna zaplatit až miliardu zlotých, tedy 226 milionů eur. Nakonec transakci uskutečnila za 100 milionů.
Na dotaz novinářů, proč ji prodal tak levně, princ Czartoryski odpověděl, že „v životě člověk dělá věci tak, jak se na to právě cítí“. A princ se prý právě cítil štědře.
Obchod se neobešel bez kontroverzí. Správní rada nadace minulý týden odešla na protest proti tomu, že se jednání o prodeji sbírky odehrálo bez jejich vědomí jen mezi polským ministrem kultury a princem Czartoryským.
Sbírku roku 1801 založili jeho předci z tohoto významného šlechtického rodu, přesněji přincezna Izabela Czartoryska. V době, kdy město Krakov po třetím dělení Polska náleželo Rakousku-Uhersku, chtěla princezna zachovat polská a evropská umělecká díla. Proto jménem knížecího rodu založila muzeum.
Polský ministr kultury chce nyní zajistit, aby sbírka už nikdy neopustila Polsko. To se dosud dělo. Obraz Dáma s hranostajem Polsko naposledy opustil v letech 2019 až 2012, kdy byl vystaven mimo jiné v Madridu, berlínské Gemäldegalerie či v Londýně v rámci velké přehlídky da Vinciho děl.
Poslední dobou byl obraz vystaven na Královském hradě Wawel v Krakově, kdežto další předměty ze sbírky Nadace Czartoryských jsou k vidění v Národním muzeu v Krakově.
Podle ministra kultury Glinského bude obraz nyní převeden do vlastnictví státu a umístěn rovněž v Národním muzeu v Krakově.
Dáma s hranostajem, která je pojištěna na 331 milionů eur, je podle kunsthistorika Janusze Walka jedním z patnácti zachovalých obrazů Leonarda da Vinciho. „Pokud to srovnáme s tvorbou Tiziana nebo Rembrandta, není to příliš vysoké číslo,“ tvrdí Valek, který o da Vinciho portrétech žen publikoval knihu.
Olej na dřevě Dáma s hranostajem, který má rozměry 40 x 55 centimetrů, renesanční malíř vytvořil v letech 1488 až 1490. Na obrazu je Cecilia Galleraniová, tehdy šestnáctiletá milenka milánského vévody Ludovica Sforzy, jenž byl jedním z da Vinciho mecenášů.
Někteří kunsthistorici tvrdí, že samotného Sforzu malíř znázornil jako hranostaje. „Vévoda měl v erbu právě hranostaje, symbol čistoty,“ poznamenává Grazyna Basteková, kurátorka italské malby v Národním muzeu ve Varšavě.
Obecně se má za to, že Cecilia Galleraniová obraz vlastnila do své smrti v roce 1536. Co s ním bylo dál, se neví. Rodina Czartoryských obraz koupila v Itálii okolo roku 1800 a převezla ho do Polska, kde jej roku 1939 ukradli nacisté. Po druhé světové válce byl restituován. Součástí sbírky Nadace knížat Czartoryských je malba od roku 1991, kdy byla nadace založena.
„Po mnoho let byla tato malba spíš neznámá. Její hodnota vzrostla teprve poté, co v 90. letech 20. století objela svět,“ upozorňuje kunsthistorik Walek, podle něhož Dámu s hranostajem, tento „první moderní portrét v evropské malbě“, už v 90. letech vystavily Itálie, Švédsko i USA.
Z děl Leonarda da Vinciho byla nejdráž roku 2013 prodána jeho malba Salvator Mundi, údajně za 12,1 milionu eur, dodává agentura Bloomberg.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist