O tom, jak neobyčejný může být život jednoho starého železničáře, vypráví nová inscenace Švandova divadla nazvaná Slušný člověk. Na motivy novely Obyčejný život spisovatele Karla Čapka ji napsala a zrežírovala Martina Krátká – tedy herečka Švandova divadla, která se čím dál výrazněji prosazuje i jako režisérka.

Premiéru hry Slušný člověk uvidí diváci v sobotu 4. února 2017.

Novela Obyčejný život, vydaná v roce 1934, patří mezi vrcholná díla Čapkovy tvorby a uzavírá trilogii, do níž se řadí ještě Hordubal a Povětroň.

Hlavní hrdina příběhu, starý nádražák v penzi, sepisuje na sklonku života paměti, aby zjistil, že jeho „obyčejný život“ nebyl ani zdaleka tak přímočarý a jednoznačný, jak se i jemu samotnému zprvu zdá. Kolik různých „já“ vlastně v sobě máme? Kolika z nich přiznáme právo na existenci? A které je to pravé? ptá se inscenace knihy.

Stále živou předlohu Karla Čapka pro Švandovo divadlo adaptovala Martina Krátká, režisérka komedie Cry Baby Cry, která patří už tři roky mezi nejnavštěvovanější tituly smíchovské scény.

Příběh Slušného člověka umístila režisérka do vlakového kupé – místa všedního a magického zároveň.

V hlavní roli se představí Miroslav Hruška, hereckými partnery mu budou Bohdana Pavlíková, Marek Pospíchal, Petr Buchta a Anna Glässnerová v alternaci s Martinou Krátkou.

Podzemní prostor studia oživí částečně realistické, částečně snové kulisy scénografky Lucie Labajové, kostýmy k inscenaci navrhla Lenka Odvárková. Hudbu složil Ota Balage.

Dílo Karla Čapka, sedminásobného adepta na Nobelovu cenu, stále láká k novým zpracováním. Ve Švandově divadle se jeho textu ujali naposledy v roce 2013, kdy tu měl premiéru Krakatit: hru podle Čapkova slavného utopického románu tu vůbec poprvé v podobě činoherního představení uvedl režisér Daniel Hrbek.

Filmy natočené podle známých Čapkových děl by měla v roce 2017 rozšířit také Válka s mloky, kterou do kin chystá režisér Tomáš Krejčí.