Českou filharmonii čeká nejstabilnější etapa od sametové revoluce. V neděli večer stávající šéfdirigent Jiří Bělohlávek prodloužil smlouvu do sezony 2021/2022. Dohromady s již završeným prvním obdobím tak filharmonii povede deset let.
Déle první český orchestr naposledy v letech 1968 až 1989 řídil Václav Neumann, u něhož právě Bělohlávek v mládí začínal jako asistent. Po revoluci se u tělesa v rychlém sledu po sobě vystřídalo pět dirigentů.
Uplynulý čtvrtrok přitom Bělohlávek dirigoval bez smlouvy, v podstatě jen z gentlemanské dohody. Místo aby se k této neobvyklé situaci veřejně vyjadřoval, vyčkával, jak dopadnou jednání managementu orchestru s jeho zřizovatelem, tedy ministerstvem kultury.
„Přišlo mi, že účinnější než nějaká velká gesta bude od problému poodstoupit a vyčkat. Vyzdvihovat svůj osobní zájem by bylo v rozporu se vším, co jsem tu dosud budoval,“ řekl HN Bělohlávek, který byl prý období nejistoty připraven vydržet do konce sezony.
O České filharmonii dnes sedmdesátiletý nejznámější žijící český dirigent hovoří jako o svém finálním působišti, jímž chce dovršit svoji uměleckou činnost. K dalšímu orchestru už by prý po roce 2022 asi nešel.
Průtahy ohledně prodloužení Bělohlávkova angažmá souvisely s požadavky, s nimiž se ředitel orchestru David Mareček a šéfdirigent obrátili na ministerstvo kultury. To Českou filharmonii provozuje jako svoji příspěvkovou organizaci. V roce 2016 hospodařila s rozpočtem zhruba 317 milionů korun, do něhož ministerstvo poskytlo 155 milionů.
Na svoji další etapu u České filharmonie však Mareček s Bělohlávkem požadovali navýšení státního příspěvku na zájezdy, vzdělávací programy a projekt takzvané digitální koncertní síně, skrze niž chtějí do škol dodávat pořady hudební výchovy.
Ministerstvo peníze zřejmě hledalo déle, než orchestr předpokládal. Už vloni na jaře Česká filharmonie rozdávala programové brožury k nynější sezoně, v nichž se psalo o tom, že smlouvy byly prodlouženy. Nakonec se tak stalo až tuto neděli v prezidentském salonku Rudolfina, krátce před Novoročním koncertem filharmoniků.
Ministr kultury Daniel Herman za KDU-ČSL podpisu smlouvy nebyl přítomen kvůli nemoci.
První navýšení příspěvku Českou filharmonii podle ředitele Davida Marečka čeká už letos. „Půjde o investiční peníze zhruba ve výši 20 milionů korun,“ upřesnil Mareček, podle něhož orchestr za tuto částku pořídí kamery a zařízení potřebná k provozu digitální koncertní síně. Na nákup techniky letos vypíše výběrové řízení.
Na samotný provoz digitální koncertní síně pak ministerstvo v roce 2018 přispěje další částkou, kterou Mareček nyní odhaduje na 10 až 15 milionů korun. „Jsou to přímé náklady související s provozem digitální koncertní síně, nikoliv peníze, s nimiž by si filharmonie mohla dělat, co se jí zlíbí,“ doplnil Mareček, podle něhož by digitální koncertní síň měla začít fungovat od sezony 2018/2019.
Ředitel orchestru Mareček svoji funkci již koncem listopadu obhájil ve výběrovém řízení na ministerstvu kultury.
České filharmonii se dotace zvednou podruhé během krátkého období. Prvním navýšením státního příspěvku Jiří Bělohlávek podmínil už svůj nástup k orchestru v roce 2012. Svolil k němu pouze poté, co tehdy čerstvě jmenovaný ředitel Mareček s ministrem financí Miroslavem Kalouskem za TOP 09 vyjednal zvýšení hrubého platu filharmoniků z 26 na 40 tisíc korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist