Slovanskou epopej od poloviny roku 2012 v pražském Veletržním paláci zhlédlo přes 380 tisíc lidí. Vedení města i Galerie hlavního města Prahy to považují za úspěch. Pražský radní pro kulturu Jan Wolf, za KDU-ČSL, věří, že po návratu z asijského turné zájem o epopej ještě vzroste.

Cyklus pláten Alfonse Muchy byl v Praze k vidění do soboty. V únoru odletí do Japonska. Zda bude turné pokračovat i do Číny, není jasné. Do Česka by se měla epopej vrátit v polovině roku 2018.

"Návštěvnost Slovanské epopeje považujeme za velmi dobrou," konstatovala mluvčí Galerie hlavního města Prahy Michaela Vrchotová.

Největší pozornosti se Muchovo dílo těšilo při zahájení výstavy a v roce 2013. "Později jsme ale zaznamenali spíš stagnaci. Změna nastala až v závěru letošního roku, kdy se přiblížil konec výstavy," upřesnil radní Wolf.

V době, kdy měla plátna domov na Moravě, je podle něj ročně vidělo asi 20 tisíc lidí. "Snaha města bude, aby po návratu z turné měla epopej stálou návštěvnost, která nebude klesat," doplnil radní.

Zajistit to má nová galerie, kterou chce Praha vybudovat. "Kromě epopeje by totiž nabídla i jiné výstavní možnosti a doprovodné programy, která by přilákaly další návštěvníky," sdělil radní.

Velkoformátové obrazy z dějin Slovanů, které jsou národní kulturní památkou, nyní čeká příprava na transport.

Ministerstvo kultury na konci loňského roku cestu do Japonska povolilo, do Číny ale zatím ne.

V Tokiu bude dílo k vidění od 8. března do 5. června.

Japonsko v souvislosti s 60. výročím obnovení diplomatických vztahů s Českou republikou vyhlásilo rok 2017 Rokem české kultury v Japonsku.

Jak to bude s případnou cestou do Číny, ministerstvo neřeklo. "Zatím rozhodnuto nebylo a není mi ani známo, že by se tak mělo dít v nejbližších dnech," řekla v pondělí mluvčí úřadu Simona Cigánková.

Podle Národní galerie jsou plátna ve výborném stavu a na transport jsou připravena. Proti se ozývají kritické hlasy. Obávají se poškození děl. Proti vyvezení díla vznikla petice, kterou podepsal i Muchův příbuzný John Mucha a starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

Na zámku v Moravském Krumlově byla epopej vystavena desítky let. Do Prahy se za velké mediální pozornosti přestěhovala v roce 2012.

Plátna podle malířova odkazu patří Praze. Přáním autora ale bylo, aby město epopeji vybudovalo samostatný výstavní pavilon. To se dosud nestalo. Praha podle primátorky Adriany Krnáčové za ANO stálé umístění řeší. Dočasně by se dílo podle Krnáčové mohlo vrátit i na Moravu. V polovině ledna začne soud projednávat žalobu Johna Muchy na určení vlastnictví epopeje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist