Nová výstavní síň pro Slovanskou epopej Alfonse Muchy by se mohla nacházet v místě někdejšího železničního nádraží v Praze na Těšnově.

Lokalitu vybrala magistrátní komise a primátorka Adriana Krnáčová za ANO s umístěním souhlasí, jak v pondělí řekla.

Dvacítka Muchových rozměrných pláten v únoru odletí na turné do Japonska. Zda bude pokračovat i do Číny, není jasné. Z cest by se epopej měla vrátit v roce 2018.

"Komise nám doporučila jako nejvhodnější místo Těšnov a já s tím souhlasím," řekla primátorka.

Vybudování výstavních prostor podle ní lokalitu zkultivuje a oživí. "Pokud by nový domov Slovanské epopeje byl právě v místech, kde dříve stávala budova těšnovského nádraží, přispělo by to navíc i k humanizaci Severojižní magistrály," doplnila.

Odborníci Praze doporučili vypsat architektonickou soutěž. Náklady ani termín výstavby nejsou známy.

Kromě parku na Těšnově zvažovala komise umístění na Letné, Vítkově, Výstavišti, na Vyšehradě a v místě někdejších Eliščiných lázní na konci Revoluční ulice.

Jako jednu z podmínek vedení města stanovilo to, že musí jít o stavbu nových výstavních prostor. Rekonstrukce některé třeba historické budovy by byla zdlouhavá a finančně nákladnější, vyplývá ze studie Institutu plánování a rozvoje.

Cyklus pláten zachycujících slovanskou mytologii Slovanská epopej je zařazen na seznam národních kulturních památek. Plátna podle malířova odkazu patří Praze. Přáním autora ale bylo, aby město pro epopej vybudovalo samostatný výstavní pavilon. Dosud se tak nestalo.

V roce 2012 se dvacítka pláten za velké mediální pozornosti přestěhovala ze zámku v Moravském Krumlově do Prahy.

Ve Veletržním paláci byla k vidění od poloviny roku 2012 do konce loňského roku. Vidělo ji přes 380 tisíc návštěvníků. Nyní dílo čeká transport. Ministerstvo kultury na konci loňského roku povolilo cestu do Japonska. Do Číny ale zatím ne. Asijské turné má řadu kritiků. Obávají se poškození pláten.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist