Spolek Litera vyhlásil 16. ročník výročních knižních cen Magnesia Litera. K sedmi kategoriím letos přibude cena za publicistiku. Ta byla v soutěži již dříve, pořadatelé pak od jejího udílení ustoupili a soustředili se mimo jiné na větší propagaci původní české prózy.

Uzávěrka přihlášek je 20. ledna, vítězové budou vyhlášeni 4. dubna, řekl za občanské sdružení Litera Pavel Mandys.

Soutěž Magnesia Litera je patrně nejsledovanější tuzemskou literární cenou.

Kategorie Litera za publicistiku byla součástí cen již v letech 2007 až 2009. "V roce 2010 byla zrušena v rámci více změn – zrušila se ještě Litera za přínos české literatuře, zvýhodnila se próza šesti nominacemi a omezily se kategorie, z nichž vzejde absolutní vítěz. Nyní jsme ji tam vrátili, přišlo nám, že oddělení publicistiky od naučné literatury má smysl a že publicistické žánry v kategorii Litera za literaturu faktu byly upozaděny ve prospěch náročnějších odborných prací," vysvětlil.

Knihy do soutěže mohou přihlašovat nakladatelé, ale i další fyzické a právnické osoby.

Soutěž chce propagovat kvalitní literaturu, díky velkému ohlasu zaznamenávají vítězné tituly po vyhlášení cen nárůst prodeje. Loni bylo přihlášeno 347 knih, nejpočetněji byla s 80 tituly obeslána kategorie prózy. Na tu se pořadatelé v posledních letech více zaměřují. Zatímco ostatní kategorie mají po třech nominovaných, próza má šest finalistů.

Napříč kategoriemi, kde vítěze vybírají odborné poroty, se nakonec vyhlašuje hlavní vítěz. O hlavní ceně Kniha roku rozhoduje třísetčlenný sbor hlasujících z profesí reprezentujících celý knižní obor.

Knihou roku 2016 se stal román Daniely Hodrové Točité věty. Podle poroty výjimečný, pro čtenáře však náročný text je sugestivní autorskou zpovědí reflektující přátelství, téma paměti i posledních věcí člověka.

Díky sponzorovi je hlavní cena v soutěži dotovaná sumou 200 tisíc korun, což z ní činí jednu z nejštědřeji honorovaných literárních cen. Více dostávají jen držitelé mezinárodní Ceny Franze Kafky, přesněji 10 tisíc dolarů, a laureáti Státních cen za literaturu a překlad, kde je ocenění spojeno s odměnou 300 tisíc korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist