Čtrnáctičlenná britská skupina Afro Celt Sound System bude v programu letošního festivalu Colours of Ostrava hlavní hvězdou v žánru etnické hudby, na Západě řečené obchodní zkratkou world music.

Festival, jenž se uskuteční od 19. do 22. července, této muzice již tradičně věnuje značný prostor.

Afro Celt Sound System pod vedením kytaristy Simona Emmersona prosluli propojením irských a afrických hudebních rytmů s těmi tanečními, od rocku až po dance music.

Od roku 1995 vystupovali na anglickém festivalu WOMAD hudebníka Petera Gabriela a postupem let spolupracovali se spoustou vyhledávaných muzikantů, od irského zpěváka Iarly Ó Lionáirda až po hráče na píšťalu Jamese McNallyho či keňského rodáka Ayuba Ogady.

Od začátku byl pro band důležitý též producent Martin Russell či klávesista Jo Bruce, syn dnes již nežijícího basisty Jacka Bruce.

Kapela vydala několik úspěšných desek, než se roku 2007 na čas rozpadla. Znovu koncertuje od roku 2010, album Born vydala po pauze před třemi lety.

Začátkem roku 2015 fanoušci spočítali, že Afro Celt Sound System již hrál dohromady pro 750 tisíc evropských posluchačů.

Tentýž rok se ale skupina rozpadla na dva celky: jeden se soustředil kolem kytaristy Simona Emmersona, druhý kolem producenta Martina Russella a Jamese McNallyho. Začala soudní pře o to, kdo bude značku Afro Celt Sound System dál využívat.

Teprve před Vánoci band na sociálních sítích oznámil, že se někdejší členové dohodli: pod názvem Afro Celt Sound System bude nadále vystupovat skupina okolo Simona Emmersona, zatímco McNally a Russell si pro svůj projekt najdou nové jméno.

Na Colours of Ostrava nyní přijede Emmersonova skupina. Ta vloni natočila album Source, které pochválily například časopisy fRoots a Songlines nebo deník Financial Times.

Na ostravský festival se letos dále vrátí senegalský zpěvák Faada Freddy, bývalý člen slavného hiphopového tria Daara J, které návštěvníci Colours viděli před dvanácti lety. K fascinující hudbě bude Freddymu tentokrát stačit hlas, tělo a pětičlenná pěvecká skupina.

Třetí hvězdou v kategorii etnické hudby, kterou festival představil ve středu, je alžírsko-senegalsko-francouzská formace Speed Caravan.

Šestnáctý ročník festivalu Colours of Ostrava se opět uskuteční v industriálním areálu Dolních Vítkovic. Dosud oznámenými hlavními hvězdami jsou Imagine Dragons, Norah Jonesová, alt-J, Birdy, Moderat, Laura Mvula, Benjamin Clementine a Nouvelle Vague.