Velkým debutem začne příští měsíc filmový festival Berlinale. Ve světové premiéře uvede francouzský snímek Django, jenž vypráví o romském jazzovém kytaristovi z první poloviny 20. století Djangu Reinhardtovi.
Film jako svůj celovečerní debut natočil jedenapadesátiletý Étienne Comar. Ten byl scenáristou snímků O bozích a lidech či Z prezidentské kuchyně, ke spolupráci na scénáři filmu Můj král ho vloni přizvala filmařka řečená Maïwenn.
Jako koproducent se Comar podílel na filmu Timbuktu, jenž vyprávěl o šíření radikálního islámu v Africe. Tento snímek získal několik festivalových cen.
Comarův letošní celovečerní debut se zaměří na to, jak rodinu kytaristy Djanga Reinhardta pronásledovali nacisté. Kvůli nim hudebník roku 1943 uprchl z okupované Paříže.
„Reinhardt byl jedním z průkopníků evropského jazzu a otcem gypsy swingu. Film Django strhujícím způsobem zachycuje jednu kapitolu v jeho bohatém životě. Jde o palčivý příběh vyprávějící o přežití,“ popsal ředitel festivalu Dieter Kosslick.
Reinhardta ve snímku ztvárnil devětatřicetiletý Francouz Reda Kateb. Ten po boku Vigga Mortensena účinkoval v tři roky starém dramatu Daleko od lidí, které se odehrálo v Alžírsku 50. let a jež doprovodila hudba Nicka Cavea a Warrena Ellise.
Vloni Kateb ztvárnil hlavní roli ve filmu Krásné dny v Aranjuez, který natočil Wim Wenders.
Film Django bude v Berlíně soutěžit o hlavní cenu, tedy o Zlatého medvěda. Pořadatelé program odhalují teprve postupně. Ví se, že na festivalu bude mít premiéru thriller The Dinner, jejž izraelský rodák Oren Moverman natočil s Richardem Gerem, Laurou Linneyovou a Stevem Cooganem v hlavních rolích. Jde o adaptaci románu současného nizozemského spisovatele Hermana Kocha.
Britská režisérka Sally Potterová na Berlinale představí snímek The Party v hlavních rolích s Patricií Clarksonovou a Brunem Ganzem.
Do Berlína se vrátí rumunský režisér Calin Peter Netzer, který tu před čtyřmi roky obdržel Zlatého medvěda za film Pozice dítěte. Jeho nový snímek se jmenuje Ana, mon amour.
Velká očekávání jsou spjatá s novinkou devětapadesátiletého finského režiséra Akiho Kaurismäkiho. Na festivalu uvede svůj nový celovečerní snímek Pakolainen, v anglické distribuci známý jako The Other Side of Hope, k němuž Kaurismäki také napsal scénář.
Režisér Andres Veiel na festivalu představí dokumentární film o významném německém sochaři a performerovi z 20. století Josephu Beuysovi.
Haitský režisér a politický aktivista Raoul Peck na festival přiveze hraný snímek o mladém Karlu Marxovi. Španělský režisér a knižní redaktor Fernando Trueba představí svoji novinku La Reina de España v hlavní roli s Penélope Cruzovou.
Češi budou sledovat, jak se na Berlinale bude dařit novince polské režisérky Agnieszky Hollandové zvané Přes kosti mrtvých. Film podle románu spisovatelky Olgy Tokarczukové vznikl v české koprodukci a účinkuje v něm Miroslav Krobot. Do české distribuce vstoupí 20. dubna.
Festival Berlinale potrvá od 9. do 19. února. Tradičně jde o první významnou evropskou filmovou přehlídku v roce. Ve světě jí předchází jen americký festival nezávislých filmů Sundance, který je ale zaměřený spíš na alternativní produkci.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist