Vyhledávaným pařížským galeriím a muzeím umění vloni klesla návštěvnost. Přivítaly méně turistů, což může souviset s teroristickými útoky v Paříži roku 2015 a obecně s nedávnou vlnou terorismu v Evropě, píše server britské BBC.

Například nejznámější pařížské galerii Louvre meziročně klesla návštěvnost na 7,3 milionu, tedy zhruba o 15 procent.

Také Musée d'Orsay, které vystavuje jedinečnou sbírku impresionistů, vloni zaznamenalo o 13 procent nižší návštěvnost. Přivítalo zhruba 3 miliony lidí.

O devět procent na 3,3 milionu naopak vzrostla návštěvnost Centre Georges Pompidou. Podle muzea nižší zájem turistů vyvážili Francouzi, kteří se postarali zhruba o 60 procent celkové návštěvnosti.

Rovněž galerie zvaná Evropský dům fotografie vloni zaznamenala jen 200 tisíc návštěvníků, o něco méně než v předešlém roce.

BBC připomíná, že pařížská metropole se stále vzpamatovává z incidentu ze 13. listopadu 2015, kdy islamisté v Paříži zabili 130 lidí.

Vloni v červenci zemřelo dalších 86 lidí, když ve městě Nice na jihu země kamion vjel do lidí během oslav státního svátku Den pádu Bastily.

Louvre a Musée d'Orsay byly navíc v červnu 2016 zavřeny na čtyři až pět dnů kvůli zvýšené hladině řeky Seiny.

Ředitel Louvru Jean-Luc Martinez řekl francouzskému deníku Le Figaro, že rok 2016 byl obtížný. Kvůli výpadku zahraničních turistů bude galerii v rozpočtu chybět zhruba 9,7 milionu eur. Výpadek v tržbách pocítí také galerijní obchody a restaurace.

Louvre byl v roce 2015 nejnavštěvovanějším muzeem na světě, vkročilo sem 9,3 milionu lidí. Vstupenka pro dospělé stojí 15 eur.

Podle časopisu The Art Newspaper muzeum očekávalo, že v roce 2025 ročně přivítá okolo 12 milionů lidí. Navzdory nynějšímu výpadku Louvre i v roce 2016 patrně zaznamenal nejvíc návštěv ze všech muzeí na světě.

Ředitel Martinez v jiném interview pro rozhlasovou stanici Europe 1 vypočítal, že v roce 2016 Louvru klesla návštěvnost turistů z Japonska o 61 procent. Rusů přišlo o 53 procent méně, Brazilců o 47 procent, Číňanů o 31 procent a Američanů o 18 procent méně.

Zhruba třetinu návštěvníků Louvru každoročně tvoří Francouzi. Toto číslo se vloni výrazně nezměnilo, přestože po útocích muzeum navštěvovalo méně škol.

Koncem léta Louvre dokončil úpravy skleněné pyramidy od amerického architekta I. M. Peie, což zvýšilo spokojenost hostů. Zatímco v roce 2015 v průzkumu vyjádřilo spokojenost s Louvrem jen 53 procent lidí, vloni už to bylo okolo 70 procent.

Zájem o Louvre mezitím stoupá na sociálních sítích. Na Facebooku galerii sleduje 2,3 milionu lidí a na Instagramu měl Louvre vloni ze všech světových galerií nejvyšší počet snímků, u nichž uživatelé označili svoji polohu.

Serge Lasvignes, prezident Centre Georges Pompidou, dává změny v návštěvnosti francouzských galerií a muzeí do přímé souvislosti s teroristickými útoky. Jeho galerie prý tento výpadek pocítila už po atentátu na redakci Charlie Hebdo v lednu 2015. Během uplynulého roku se však o Centre Georges Pompidou více zajímali Francouzi a Pařížané, dodal Lasvignes.

Musée d'Orsay ještě v roce 2015 přivítalo 3,4 milionu návštěvníků, v roce 2016 návštěvnost klesla na 3 miliony. Koncem roku, přesněji v listopadu a v prosinci, se ale návštěvnost zase začala vracet na dřívější hodnoty.