Muzikál zvaný La La Land v noci z neděle na pondělí středoevropského času odtančil z předávání filmových cen Zlatých glóbů se sedmi soškami. Posbíral je během ceremoniálu, který byl plný překvapení a během něhož herečka Meryl Streepová kritizovala nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Romantické dílo La La Land o jazzovém klavíristovi a herečce, kteří se snaží prosadit v Hollywoodu, obdrželo sošky za nejlepší muzikál, pro představitele hlavních rolí Emmu Stoneovou a Ryana Goslinga, pro režiséra Damiena Chazellea a dále za scénář, hudbu a nejlepší píseň.

„Je to film pro snílky. Věřím, že nic na světě není důležitější než naděje a tvůrčí schopnosti,“ uvedla Stoneová, když přebírala cenu.

Nezávislý film o dospívání zvaný Moonlight zvítězil v kategorii dramatu. A herec Casey Affleck, hvězda snímku Místo u moře, získal cenu za nejlepší herecký dramatický výkon. V Místu u moře ztvárnil muže rozervaného žalem.

Zlaté glóby, které udílí Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu, tak upevnily pozici La La Landu a filmu Moonlight coby favoritů na ceny Oscar. Ty se budou udílet příští měsíc.

Sošku pro nejlepší dramatický výkon obdržela Isabelle Huppertová za psychologický thriller Elle. Zvítězila tak nad Natalie Portmanovou, která ve filmu Jackie ztělesnila někdejší americkou první dámu Jacqueline Kennedyovou.

Předávání cen poprvé moderoval bavič Jimmy Fallon. Na začátku ceremoniálu označil Zlaté glóby za „jedno z posledních míst, které v Americe ctí hlas většiny“. Šlo o narážku na nedávné americké prezidentské volby, které Donald Trump kvůli specifikám tamního systému zvítězil navzdory tomu, že vyšší počet odevzdaných hlasů nakonec obdržela protikandidátka Hillary Clintonová. Trump do funkce nastoupí 20. ledna.

O nejdramatičtější okamžik Zlatých glóbů se však postarala Meryl Streepová, nejoceňovanější herečka své generace, když přebírala cenu za celoživotní přínos kinematografii.

Přestože trojnásobná držitelka Oscara ani jednou nezmínila Trumpa, řekla, že největší žal jí letos způsobilo, když viděla „osobu, která se má ujmout nejdůstojnější funkce v zemi, jak paroduje invalidního novináře“.

„Když jsem to viděla, zlomilo mi to srdce. A pořád to nedokážu dostat z hlavy, protože se to nestalo ve filmu, nýbrž ve skutečnosti,“ řekla Streepová.

V kategorii televizního dramatu zvítězilo britské královské drama The Crown nad fantasy seriálem Hra o trůny a sci-fi Westworld.

Hip-hopový seriál Atlanta obdržel cenu pro nejlepší komediální seriál. Jeho tvůrce a hvězda Danny Glover získal sošku za nejlepší komediální herecký výkon.

Vítězové Zlatých glóbů 2017

 

Celovečerní filmy

Nejlepší drama: Moonlight

Nejlepší muzikál či komedie: La La Land

Nejlepší herečka v dramatu: Isabelle Huppertová – Elle

Nejlepší herec v dramatu: Casey Affleck – Místo u moře

Nejlepší režie dramatického filmu: Damien Chazelle – La La Land

Nejlepší herečka v muzikálu či komedii: Emma Stoneová – La La Land

Nejlepší herec v muzikálu či komedii: Ryan Gosling – La La Land

Nejlepší herečka ve vedlejší roli: Viola Davisová – Fences

Nejlepší herec ve vedlejší roli: Aaron Taylor-Johnson – Noční zvířata

Cizojazyčný film: Elle

Animovaný film: Zootropolis: Město zvířat

Scénář: Damien Chazelle – La La Land

Filmová hudba: Justin Hurwitz – La La Land

Nejlepší píseň: City of Stars – La La Land


Televize

Nejlepší dramatický seriál: The Crown

Nejlepší herečka v dramatickém seriálu: Claire Foyová – The Crown

Nejlepší herec v dramatickém seriálu: Billy Bob Thornton – Goliath

Nejlepší seriálová komedie či muzikál: Atlanta

Nejlepší herečka v muzikálovém či komediálním seriálu: Tracee Ellisová Rossová – Black-ish

Nejlepší herec v muzikálovém či komediálním seriálu: Donald Glover – Atlanta

Nejlepší televizní film či seriál s limitovanou distribucí: The People v. O.J. Simpson: American Crime Story

Nejlepší herečka v televizním filmu či seriálu s limitovanou distribucí: Sarah Paulsonová – The People v. O.J. Simpson: American Crime Story

Nejlepší herec v televizním filmu či seriálu s limitovanou distribucí: Tom Hiddleston – The Night Manager

Vedlejší výkon herečky v seriálu či televizním filmu: Olivia Colmanová – The Night Manager

Vedlejší výkon herce v seriálu či televizním filmu: Hugh Laurie – The Night Manager