Irská rocková skupina U2 v pondělí oznámila, že oslaví 30. výročí svého hitového alba The Joshua Tree. Celé ho zahraje na turné po USA a Evropě.

Desky z roku 1987, kterou produkovali Daniel Lanois a Brian Eno a jež obdržela Grammy za nahrávku roku, se celosvětově prodalo přes 25 milionů kopií.

S písněmi With Or Without You, Where The Streets Have No Name nebo I Still Haven't Found What I'm Looking For také kapela tehdy vystřelila do hitparád.

„Nedávno jsem si album The Joshua Tree poslechl po skoro třiceti letech,“ uvedl zpěvák Bono. „Je skoro operní. Vyjadřuje spoustu emocí, které zvláštním způsobem působí současně. Vypráví o lásce, ztrátě, nenaplněných snech, o hledání zapomnění, o polarizaci,“ vypočítal.

Podle časopisu Rolling Stone bude letošní turné pro fanoušky U2 jedinečnou příležitostí, jak slyšet naživo zřídka uváděné skladby z desky Joshua Tree jako jsou Exit, Trip Through Your Wires nebo In God's Country.

Skladbu Red Hill Mining Town dokonce kapela naživo nehrála nikdy.

„Turné nemusí nutně začít s první písní z první části desky, tedy s Where The Streets Have No Name. Říkáme si, že možná bude lepší předtím nejdřív vybudovat atmosféru,“ uvedl v rozhovoru pro Rolling Stone kytarista The Edge.

Řekl také, že nápad zahrát The Joshua Tree na turné kapela dostala, když ve studiu dokončovala svoji nadcházející desku zvanou Songs of Experience. „Přišly americké volby a najednou se svět změnil,“ prohlásil Edge v narážce na vítězství Donalda Trumpa. „Řekli jsme si, že se musíme zastavit a zamyslet se nad touhle deskou, jak souvisí se vším, co se dnes ve světě děje,“ dodal.

U2 album The Joshua Tree složili v polovině 80. let, kdy Británii vedla Margaret Thatcherová a americkým prezidentem byl Ronald Reagan. „V té době bylo ve společnosti spousta nepokojů,“ upozornil The Edge.

Severoamerická část turné začne letos v květnu v kanadském Vancouveru, kde skupina zahajovala také předešlé turné. Tentokrát však U2 v USA vystoupí třeba na přehlídce Bonnaroo ve státě Tennessee na východě USA – bude to poprvé, kdy jsou headlinery amerického festivalu.

Evropská část šňůry odstartuje 8. července v Londýně, kapela se zastaví mimo jiné doma v irském Dublinu na tamním stadionu Croke Park.

Česko na turné chybí, nejblíže mu U2 budou 12. července, kdy zahrají v Berlíně. Vstupenky na evropskou část turné budou v prodeji za týden, 16. ledna.

Jako předskokani na americké části turné vystoupí sestavy OneRepublic, Mumford & Sons a The Lumineers. V Evropě budou před U2 hrát Noel Gallagher's High Flying Birds.

Podle časopisu Billboard.com turné produkuje koncertní agentura Live Nation. Půjde o první turné U2 po stadionech od šňůry nazvané 360, která v letech 2009 až 2011 zlomila rekordy a utržila přes 736 milionů dolarů. Celkem tehdy koncerty U2 navštívilo 7,2 milionu lidí.

Zatím poslední turné U2 nazvané Innocence + Experience proběhlo od května do prosince 2015.