Fanoušci zpěváka Davida Bowieho si v úterý připomnělí první výročí jeho smrti poslechem nového EP nazvaného No Plan.

Obsahuje čtyři skladby – No Plan, Killing a Little Time, When I Met You a Lazarus. Všechny nahrávky vznikly, když Bowie ve studiu vytvářel svoji poslední desku Blackstar.

Skladbu Lazarus mohla veřejnost slyšet již loni, píseň je stejně jako všechny nově vydané skladby také součástí stejnojmenného muzikálu.

Album Blackstar zpěvák vydal loni v lednu dva dny předtím, než zemřel po osmnáctiměsíčním boji s rakovinou.

Nové EP No Plan je ke stažení od neděle, kdy by Bowie oslavil 70. narozeniny. K titulní skladbě také vznikl videoklip, v němž se vyskytuje výloha obchodu s televizory zvaného Newton Electrical. Jde o narážku na Jeroma Newtona, postavu, kterou Bowie ztělesnil ve snímku z roku 1976 Muž, který spadl na Zemi. Bowie tuto postavu znovu oživil v muzikálu Lazarus.

Video natočil režisér Tom Hingston, který již s Bowiem spolupracoval na klipech k písním I’d Rather Be High (Venetian Mix) a Sue (Or in a Season of Crime).

Album Blackstar zpěvák natočil s kvartetem jazzového saxofonisty Donnyho McCaslina. To si vyhlédl v newyorském klubu Greenwich Village. Desku nahráli ve studiu v SoHu během ledna až března 2014.

V novém dokumentárním filmu David Bowie: The Last Five Years, který měl v sobotu premiéru na britské BBC, režisér videoklipu k písni Lazarus Johan Renck řekl, že Bowie se o rakovině dozvěděl právě během natáčení tohoto klipu. Bylo to tři měsíce předtím, než zemřel. Veřejnost o Bowieho nemoci netušila.

Ve videu k písni Lazarus Bowie leží na nemocničním lůžku se zavázanýma očima. Režisér Renck ale v dokumentu tvrdí, že nešlo o narážku na zpěvákovu nemoc. „Vnímal jsem v tom spíš tu biblickou stránku, člověka, který znovu povstane,“ řekl režisér. „Nesouviselo to s jeho nemocí,“ dodal.

Zpěvákovi, jehož proslavily hity Space Oddity či Heroes, fanoušci v úterý nosili květiny, vzkazy a fotografie k nástěnné malbě na zdi domu na jihu Londýna, která připomíná Bowieho památku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist