Sira Nicholase Serotu v čele britských galerií Tate nahradí Maria Balshawová. Ta dosud vedla galerie v anglickém Manchesteru. Informaci přinesl britský deník Guardian.
Podle něj předsednictvo Tate hledalo Serotova nástupce od září, kdy šéf galerie oznámil, že po 30 letech opustí funkci. Šestačtyřicetiletá Balshawová patřila k favoritům od začátku.
Nyní ji předsednictvo Tate vybralo a navrhne ji ke schválení britské vládě, podpis pod dokument musí přidat britská premiérka Theresa Mayová. Zřejmě se tak nestane dříve než za týden.
Balshawová od roku 2006 vede galerii Whitworth v Manchesteru, která patří tamní Manchesterské univerzitě. Od roku 2011 je také šéfkou spojených manchesterských galerií a roku 2014 k tomu přidala i funkci manchesterské radní pro kulturu.
V galerii Whitworth Balshawová dohlížela na šestnáctiměsíční rekonstrukci za 15 milionů liber, převěsila sbírky a razantně zvedla návštěvnost. Galerie pod jejím vedením roku 2015 získala cenu Art Fund Museum of the Year a sama Balshawová na cenách Apollo Awards obdržela titul Osobnost roku 2015.
Na předsednictvo Tate mohl také udělat dojem její projekt na vznik takzvané The Factory, divadelního a uměleckého centra zhruba za 110 milionů liber, které by se mělo nacházet na místě někdejších televizních studií Granada na manchesterské ulici Quay Street. Městská rada v Manchesteru projekt teprve musí schválit.
Pokud britská premiérka jmenování schválí, Maria Balshawová se stane šéfkou spojených galerií Tate. Sem patří klasická Tate Britain, na moderní a současné umění zaměřená Tate Modern a dále regionální pobočky Tate Liverpool a Tate St Ives.
Balshawová vystudovala afroamerickou vizuální a literární kulturu na univeritě v Sussexu, bakalářský titul má ze studií anglické literatury v Liverpoolu. V první polovině 90. let vyučovala na Northampton University a později pracovala ve výzkumném oddělení University of Birmingham. Předloni za své působení v britském kulturním sektoru obdržela Řád britského impéria.
Sir Nicholas Serota vedl galerie Tate od roku 1988, působil také jako předseda poroty umělecké ceny Turner Prize. Příští měsíc se Serota stane šéfem Arts Council England, tedy anglické rady umění, která přerozděluje peníze ze státní loterie na živou kulturu a dotuje organizace pečující o kulturní dědictví. Členkou této rady je do roku 2018 také Balshawová.
Podle britského deníku Evening Standard se o funkci šéfa Tate kromě Balshawové ucházeli Julia Peyton-Jonesová, která vede galerie Serpentine, či Alex Beard, šéf Královské opery.
Reportáž: V nové budově galerie Tate Modern kustodi s vysílačkami lovili performery - čtěte ZDE
Přiznat ženám úspěchy v umění. Slavná galerie Tate Modern bude mít poprvé ředitelku - čtěte ZDE
Ředitel slavného muzea Tate Modern končí, ujme se divadla v Berlíně - čtěte ZDE
Londýnské galerie Serpentine přišly o šéfku, zvedla jim návštěvnost o milion ročně - čtěte ZDE
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist