Laureátka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová ve středu opustila ruský PEN klub. Oznámila to agentura Interfax.
Alexijevičová se tak připojila k početné skupině ruských literátů, kteří se vzdali členství na protest proti rozhodnutí PEN klubu odmítnout podporu ukrajinskému režisérovi Olehu Sencovovi vězněnému v Rusku.
"Dlouho mě přemlouvali, abych v klubu zůstala," řekla novinářům rusky píšící běloruská autorka, nositelka Nobelovy ceny za rok 2015. "Neodešla jsem v naději, že se v tomto boji podaří zvítězit nad silami temna. To se nepovedlo a já se už této hry nechci účastnit," dodala Alexijevičová.
Režisér Sencov byl loni v Rusku odsouzen na 20 let za údajnou přípravu teroristických útoků na anektovaném Krymu. Kyjev kauzu označuje za politickou. Za Sencova se postavila Evropská unie, USA, Amnesty International a filmové svazy na Ukrajině a v Rusku.
Režiséra již dříve podpořilo také české ministerstvo zahraničí a Česká filmová a televizní akademie.
Požadavek Sencovova omilostnění v prohlášení podpořilo i 60 ruských spisovatelů. Moskevský PEN klub se ale od výzvy distancoval a signatáře obvinil, že se protiví stanovám a diskreditují pověst spisovatelské obce.
Ruský prezident Vladimir Putin nedávno Sencova obvinil, že "svůj život zasvětil terorismu".
Ruský PEN klub se v posledních letech potýká s problémy, které vyvolává jeho konzervativní politická orientace. Klub opustili známí spisovatelé Ljudmila Ulická, Viktor Šenděrovič, Vladimir Vojnovič a mnozí další.
Podle úterní zprávy agentury Interfax byl kvůli kauze Oleha Sencova z ruského PEN klubu vyhozen spisovatel Sergej Parchomenko, i když důvodem údajně byla blíže neupřesněná pomluva čestného předsedy PEN klubu Andreje Bitova. Dle Interfaxu je ale všem jasné, že skutečným důvodem je Parchomenkova tvrdá kritika na adresu vedení klubu za jeho odmítavý postoj vůči Sencovovi.
Rozhodnutí distancovat se od výzev k Sencovově propuštění Parchomenko veřejně označil za ostudné.
Bezprostředně po Parchomenkově vyloučení PEN klub opustil také známý ruský básník a esejista Lev Rubinštejn, který stanoviska klubu označil za nepřijatelná a Parchomenka se zastal. Podle Rubinštejna je Parchomenkovo vyloučení jasnou známkou rozkolu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist