Vzpomínky Josefa Jana Kovaříka, violisty a přítele skladatele Antonína Dvořáka, nabízí nová publikace nazvaná Nejraději mne tituloval indiánem – Americké vzpomínky na Antonína Dvořáka.
Kniha vychází také v angličtině pod názvem Three Years with the Maestro – An American Remembers Antonín Dvořák. Autorkami edice jsou kurátorky pražského Muzea Antonína Dvořáka Kateřina Nová a Veronika Vejvodová. Oba tituly vydalo Národní muzeum.
Publikace přináší Kovaříkovy vzpomínky na Dvořákův pobyt v Americe. Text je formulován jako dopisy dvořákovskému životopisci Otakaru Šourkovi, který Kovaříka kontaktoval během práce na třetím svazku své monografie o nejslavnějším českém skladateli.
Kovařík Dvořáka doprovázel v Americe během jeho působení na Národní konzervatoři hudby v New Yorku v letech 1892 až 1895. Byl Dvořákovým přítelem i asistentem, který měl za úkol pořídit první opis skladatelovy Symfonie č. 9 e moll Z Nového světa.
Kovařík vzpomíná, že pro Dvořáka byl "indiánem"nebo "indiánkem". Skladatel ho tak prý oslovoval v dobrém rozpoložení i v rozčilení.
Korespondence Šourka a Kovaříka z let 1927 až 1950 je doplněna poznámkami, které zařazují události a osoby zmiňované v textu do souvislostí a v některých případech korigují Kovaříkovy či Šourkovy omyly.
Kromě samotných dopisů publikace obsahuje odbornou studii o Kovaříkovi, medailonky hlavních osobností, rejstříky, barevnou obrazovou přílohu a seznam pramenů a literatury.
Dvořákův tříletý pobyt v USA, kam se dostal na pozvání zakladatelky Národní konzervatoře hudby v New Yorku Jeanette Thurberové, mapuje ve své knize Dvořák v Americe z roku 2012 také Zdeněk Mahler.
Před čtyřmi roky nakladatelství Galén vydalo dvojalbum s téměř čtvrt století starou nahrávkou dvořákovského večera s Mahlerem. Záznam s názvem Antonín Dvořák v Americe byl nahrán 21. března 1989 v pražském klubu U zlatého melounu. Autor vypráví nejen o Dvořákovi v Americe, ale také o Novosvětské symfonii, o Jeanette Thurberové, o krajanech ve Spillvillu, o závisti a malosti, o velkorysosti a porozumění, o smutných loučeních a slavných návratech.
Národní muzeum nemá "rychlé" peníze, Dvořákův rukopis skončil v zahraničí - čtěte ZDE
Reportáž: Česká filharmonie zažila pravý americký comeback - čtěte ZDE
Dvořák a Havel: Amerika jim rozumí - čtěte ZDE
Recenze: Opera Alfred probuzená po 140 letech ukazuje, jak mladý Dvořák umělecky zrál - čtěte ZDE
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist