Britský violoncellista Matthew Barley bude hlavní hvězdou programu zvaného Ze sálu do chrámu, který na čtvrtek 19. a pátek 20. ledna chystá Filharmonie Brno. Publikum v Besedním domě vyslechne meditativní hudbu Johna Tavenera, Mendelssohnovu předehru Hebridy, písňový cyklus Dmitrije Šostakoviče či hudbu Benjamina Brittena.

Barley je hlavním sólistou aktuální sezony Filharmonie Brno. "S našimi filharmoniky je skvěle sehraný, což ukázal v prosinci v Janáčkově divadle při české premiéře multimediálního koncertu čínského skladatele Tan Duna," uvedla ředitelka filharmonie Marie Kučerová.

Hlavním lákadlem nadcházejících koncertů je violoncellistovo podání meditativní hudby skladatele Tavenera, která zazní v druhé polovině večera. Půjde o kompozici The Protecting Veil (Pokrov přesvaté Bohorodice).

"Tavener patří do okruhu několika skladatelů, které lze označit za skutečné hvězdy současné vážné hudby. Jeho tvorbu ovlivnil přijatý pravoslavný křest, jak je patrné i ve skladbě Pokrov přesvaté Bohorodice, která však nese i silné vlivy indické hudby," uvedl dramaturg Vítězslav Mikeš.

Kromě Tavenerovy hudby zazní aké předehra Hebridy, k níž Mendelssohna inspirovala návštěva Fingalovy jeskyně na skotském ostrově Staffa, šest Šostakovičových písní na verše anglických básníků či Dvorské tance z opery Gloriana, kterou Benjamin Britten napsal u příležitosti korunovace Alžběty II.

"V první polovině večera se Besední dům představí jako koncertní sál, v druhé pak jako iluze sakrálního prostoru vytvořená pro provedení meditativní duchovní skladby Sira Johna Tavenera," uvedl Mikeš.

Barley jako sólista vystoupil ve více než 50 zemích světa. Koncertoval například s BBC Philharmonic, Královským skotským národním orchestrem, vídeňskými rozhlasovými symfoniky nebo melbournskými a novozélandskými symfoniky. V současnosti spolupracuje s komorním orchestrem City of London Sinfonia. S brněnskou filharmonií bude účinkovat ještě v květnu na violoncellovém koncertě Edwarda Elgara.