Newyorská Metropolitní opera, která má roční rozpočet okolo 300 milionů dolarů, musí šetřit. Kvůli tomu zrušila chystanou inscenaci Verdiho opery Síla osudu, se kterou měl v Met debutovat provokativní třiapadesátiletý katalánský režisér Calixto Bieito. Informovala o tom agentura AP.

Generální ředitel Met Peter Gelb řekl, že rozhodnutí učinil již před několika měsíci a že v jeho důsledku operní dům ušetří milion dolarů. „Samozřejmě to ale nedělám rád,“ uvedl Gelb v pátek, kdy své rozhodnutí zveřejnil.

Dodal, že na tuto konkrétní inscenaci nešlo získat další prostředky pomocí fundraisingu. „Existuje jen omezený počet lidí, kteří nám přispívají vysokými finančními dary. Abychom vůči těmto dárcům vystupovali důvěryhodně, musíme se chovat zodpovědně,“ dodal.

Deník New York Times v této souvislosti napsal, že Gelbovo rozhodnutí podtrhuje finanční nestabilitu Met, jež v posledních letech musela snižovat platy i honoráře, aby vyvážila rostoucí ceny jednotlivých inscenací a nízké tržby. V sezoně 2013/204 Met skončila ve ztrátě 22 milionů dolarů. Nyní se její rozpočet díky Gelbovým rozhodnutím patrně zase vrátí do černých čísel.

Režisér Bieito využívá kontroverzní inscenační postupy. Například když roku 2000 v Barceloně inscenoval Verdiho Maškarní ples, v jedné scéně nechal na jevišti sedět pěvce na toaletních mísách a předčítat novinové útržky. Jiné Bieitovy inscenace obsahovaly scény s erotikou či násilím.

S režisérovou tvorbou se již mohli seznámit Češi – vloni festival Janáček Brno přivezl jeho inscenaci opery Z mrtvého domu ze Státního divadla Norimberk.

Peter Gelb nevylučuje, že Bieita do Metropolitní opery v budoucnu pozve, zatím ale konkrétní plány nemá.

Sílu osudu v plánu Met nahradí čtyři koncerty Verdiho Rekviem, které bude dirigovat dlouholetý hudební ředitel této instituce James Levine. Proběhnou od 24. listopadu do 2. prosince.

Změna v programu znamená, že v příští sezoně Met místo šesti operních premiér zřejmě uvede jen pět nových inscenací, dodávají New York Times. Počet novinek v každé sezoně Peter Gelb zvýšil po svém nástupu do čela opery. Zatímco předtím Met uváděla jen tři čtyři novinky za sezonu, Gelb jejich počet zvedl až na sedm. Do kdysi konzervativní Met také začal zvát stále odvážnější režiséry.

Jak upozorňuje agentura AP, Calixto Bieito je již druhým evropským režisérem, jemuž Met zrušila chystanou inscenaci. V sezoně 2019/2020 měl newyorský operní dům uvést Wagnerovy Mistry pěvce norimberské v režii Nora Stefana Herheima.

Inscenaci, která měla v roce 2013 premiéru na festivalu v Salcburku, Met odřekla vloni v létě kvůli tomu, že by ji prý jen obtížně uzpůsobila svému jevišti. „Jde o nešťastnou souhru okolností,“ komentoval to nyní Peter Gelb.