Slovensko-česko-maďarský snímek Pátá loď režisérky Ivety Grófové bude mít světovou premiéru na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale. Uveden tam bude v soutěži Generation Kplus.

Rodinné drama vzniklo na motivy stejnojmenného románu Moniky Kompaníkové. Ten mohou znát i Češi, před pěti lety jej vydalo nakladatelství Větrné mlýny. Do češtiny knihu přeložila Kateřina Tučková.

Předcházející celovečerní snímek Ivety Grófové jménem Až do města Aš Slovensko roku 2012 nominovalo na Oscara.

"Film Pátá loď jsme zhlédli s velkou radostí, naplno nás přesvědčil svým něžným a empatickým ztvárněním a nádherným výkonem hlavní protagonistky uprostřed světa, kterému často něžnost chybí," komentoval své rozhodnutí programový tým Berlinale, který se prý na zařazení snímku do soutěže jednoznačně shodl.

Snímek Pátá loď bude v Berlíně soutěžit v konkurenci filmů z Brazílie, Velké Británie, Austrálie, Kanady, Polska, USA, Německa, Argentiny či Mexika.

"Před dvěma lety jsme se s režisérkou Ivetou Grófovou a kameramankou Denisou Buranovou vydaly na Berlinale, konkrétně i kvůli této sekci, která je jedinečná tím, že nabízí kvalitní filmy pro mladé," popsala Katarína Krnáčová z produkční společnosti Hulapa film.

„Byly jsme zrovna uprostřed příprav na natáčení filmu Pátá loď, a tak jsme zadoufaly, jak by bylo skvělé jednou sem přijít s vlastním projektem. Uběhly dva roky náročné práce - a přání se splnilo," dodala.

Film je příběhem netradiční dětské rodiny. Malá Jarka má mámu, která nechce být matkou. Hledá lásku a nachází ji náhodou, když za zvláštních okolností vezme dvě batolata do opuštěné zahradní chatky. Její skutek je dojemným a dětsky upřímným pokusem napravit svět dospělých svojí hrou na rodinu, jakou by chtěla mít.

Hlavní roli ve filmu ztvárnila desetiletá Vanesska z Bratislavy. Jarčinu matku hraje zpěvačka z Košic Katarína Kamencová, její matku zpodobila herečka Johanna Tesařová.

Českým koproducentem filmu je společnost Endorfilm, realizaci podpořily Audiovizuální fond, Eurimages, Státní fond kinematografie, Creative Europe Media a Bratislavský samosprávní kraj.

Na berlínském festivalu bude mimo hlavní soutěž v sekci Berlinale Special uveden také nový snímek režiséra Julia Ševčíka Masaryk, věnovaný jednomu životnímu období diplomata a politika Jana Masaryka.

V hlavní soutěži pak polská režisérka Agnieszka Hollandová uvede snímek Přes kosti mrtvých, na kterém se podílel český scenárista Štěpán Hulík. Jednu z hlavních rolí ve filmu ztvárnil Miroslav Krobot.

V pořadí už 67. ročník festivalu Berlinale se uskuteční od 9. do 19. února. Film Pátá loď do českých kin 6. dubna uvede společnost CinemArt.